Aloe Mate Original — 1.5L

As of 1 Oct 2026, Aloe Mate Original 1.5L is cheapest at IGA at $5.60 ($3.73/1 L) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $5.60 at IGA (1 Oct); highest: $5.60 — currently $5.60 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$5.60
Average
$5.60
Highest
$5.60
Lowest ever
$5.60 · Oct '26
Highest ever
$5.60 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Aloe Mate

    Aloe MateCheapest

    Aloe Mate Original · 1.5L

    $3.73/1L$5.60IGA

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Aloe Mate

    Aloe MateCheapest

    Aloe Mate Original · 1.5L

    $3.73/1L$5.60IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Aloe Mate

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Aloe Mate Original 1.5L cheapest?
IGA has the lowest price at $5.60 ($3.73/1 L).
What is the unit price of Aloe Mate Original 1.5L?
Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.37/100ml.
What is the lowest price ever for Aloe Mate Original 1.5L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Aloe Mate Original 1.5L is $5.60 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $5.60 at IGA.