Potato Brushed — Each
As of 29 Sept 2026, Potato Brushed Each is cheapest at Woolworths at $1.18 ($1.18/1 ea) in Australia — about 12% below the 2-retailer average of $1.34.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.86 at Coles (29 Sept); highest: $12.00 — currently $1.18 at Woolworths. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $0.24/100g
- Highest
- $0.25/100g
Coles · 4kgNow$0.21/100gLow
Woolworths · 4kgNow$0.25/100g
Aldi · 2kgNow$0.33/100g
Woolworths · 2kgNow$0.35/100gLow
Coles · 2kgNow$0.39/100g
Coles · approx. 200gNow$0.43/100gLow
114 prices recorded · 29 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coles | 4kg | $8.50 | $0.21/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Coles | 2kg | $4.50–$7.70 | $0.23/100g–$0.39/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 4kg | $10.00 | $0.25/100g | In stock | 21 Sept | |
| Woolworths | 4kg | $10.00 | $0.25/100g | In stock | 31 May | |
| — | 2kg | $6.49 | $0.33/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 2kg | $7.00 | $0.35/100g | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | 2kg | $7.00 | $0.35/100g | In stock | 31 May | |
| Coles | 2kg | $8.00 | $0.40/100g | In stock | 14 June | |
| Coles | approx. 200g | $0.86 | $0.43/100g | In stock | 29 Sept | |
| — | Each | $1.18 | $1.18/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| — | Each | $1.50 | $1.50/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Potato Brushed Each cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $1.18 ($1.18/1 ea).
- How much does Potato Brushed Each cost?
- Prices range from $1.18 to $1.50 across 2 Australian supermarkets. The average price is $1.34.
- What is the unit price of Potato Brushed Each?
- Priced per 1 ea. Woolworths offers the best value at $1.18/1 ea.
- Which supermarkets sell Potato Brushed Each?
- Potato Brushed Each is available at Woolworths and Harris Farm.
- What is the lowest price ever for Potato Brushed Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Potato Brushed Each is $0.86 at Coles (29 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $1.18 at Woolworths.
