Beetroot Head Each Standard — Each
As of 29 Sept 2026, Beetroot Head Each Standard is cheapest at Harris Farm at $2.68 ($2.68/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.11 at Coles (29 Sept); highest: $6.90 — currently $2.68 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.65/100g
- Average
- $0.95/100g
- Highest
- $1.10/100g
Coles · approx. 170g eachNow$0.65/100gAll-time low
IGA · 180gNow$0.90/100gLow
Aldi · 0.25kgNow$1.00/100g
Woolworths · 500gNow$1.10/100g
Woolworths · 250gNow$1.28/100g
158 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coles | approx. 170g each | $1.11 | $0.65/100g | In stock | 29 Sept | |
| Coles | approx. 170g each | $1.11 | $0.65/100gBest | In stock | 23 Sept | |
| — | 180g | $1.62 | $0.90/100g | In stock | 26 Sept | |
| — | 0.25kg | $2.49 | $1.00/100g | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 500g | $5.00 | $1.00/100g | In stock | 13 May | |
| Woolworths | 500g | $5.50 | $1.10/100g | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | 250g | $3.00 | $1.20/100g | In stock | 13 May | |
| Woolworths | 250g | $3.20 | $1.28/100g | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | each | $1.50 | $1.50/1 ea | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | each | $1.95 | $1.95/1 ea | In stock | 31 May | |
| Woolworths | each | $1.95 | $1.95/1 ea | In stock | 13 May | |
| — | Each | $2.68 | $2.68/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Coles | 1 each | $6.90 | $6.90/1 ea | In stock | 1 Sept | |
| — | Standard | $6.69 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Beetroot Head Each Standard cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.68 ($2.68/1 ea).
- What is the unit price of Beetroot Head Each Standard?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $2.68/1 ea.
- What is the lowest price ever for Beetroot Head Each Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Beetroot Head Each Standard is $1.11 at Coles (29 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $2.68 at Harris Farm.

