Nestlé Smarties — 50g

As of 1 Oct 2026, Nestlé Smarties 50g is cheapest at IGA at $1.65 ($3.30/100 g) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $1.65 at IGA (1 Oct); highest: $8.25 — currently $1.65 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$3.30/100g
Average
$3.30/100g
Highest
$3.30/100g
Lowest ever
$3.30/100g · Oct '26
Highest ever
$4.58/100g · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Nestlé

    NestléCheapest

    Nestlé Smarties · 50g

    $3.30/100g$1.65IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Nestlé

    NestléCheapest

    Nestlé Smarties · 50g

    $3.30/100g$1.65IGA
  2. 2Nestlé

    Nestlé

    Nestlé Smarties · 180g

    $4.58/100g$8.25IGA

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Nestlé Smarties 50g cheapest?
IGA has the lowest price at $1.65 ($3.30/100 g).
What is the unit price of Nestlé Smarties 50g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $3.30/100g.
What is the lowest price ever for Nestlé Smarties 50g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Nestlé Smarties 50g is $1.65 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $1.65 at IGA.