Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard — 500g
As of 2 Oct 2026, Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard 500g is cheapest at Coles at $26.00 ($5.20/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $9.00 at Woolworths (22 Sept); highest: $39.00 — currently $26.00 at Coles. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.40/100g
- Average
- $6.10/100g
- Highest
- $6.50/100g
Coles · 1kgNow$3.40/100gAll-time low
Harris Farm · 4 x 250gNow$3.90/100g
Woolworths · 1kgNow$3.90/100g
Coles · 500gNow$5.20/100g
Woolworths · 200gNow$6.50/100g
IGA · 200gLast seen 23 Sept$6.50/100g
50 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vittoria | 1kg | $34.00 | $3.40/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 1kg | $39.00 | $3.90/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 4 x 250g | $39.00 | $3.90/100g | In stock | 1 Oct | |
| Vittoria | 500g | $26.00 | $5.20/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $13.00 | $6.50/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $13.00 | $6.50/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard 500g cheapest?
- Coles has the lowest price at $26.00 ($5.20/100 g).
- What is the unit price of Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard 500g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $5.20/100g.
- What is the lowest price ever for Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Vittoria Mountain Grown Ground Coffee Standard 500g is $9.00 at Woolworths (22 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $26.00 at Coles.


