Carrot Loose Each Standard — Each
As of 29 Sept 2026, Carrot Loose Each Standard is cheapest at Harris Farm at $0.66 ($0.66/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.36 at Woolworths (23 Sept); highest: $6.90 — currently $0.66 at Harris Farm. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.17/100g
- Average
- $0.20/100g
- Highest
- $0.69/100g
Coles · 1kgNow$0.17/100gAll-time low
Woolworths · 1kgNow$0.17/100gAll-time low
Aldi · Carrots 1kgNow$0.21/100g
Coles · approx. 170gNow$0.26/100g
IGA · 170gNow$0.30/100g
Coles · 1kgNow$0.69/100g
493 prices recorded · 181 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coles | 1kg | $2.50 | $0.17/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $1.70 | $0.17/100g | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 1kg | $1.70–$2.50 | $0.17/100g–$0.25/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $2.00 | $0.20/100g | In stock | 26 Sept | |
| No Brand | Carrots 1kg | $2.09 | $0.21/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 170g | $0.44 | $0.26/100g | In stock | 28 Sept | |
| Coles | approx. 170g | $0.44 | $0.26/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 170g | $0.51 | $0.30/100g | In stock | 26 Sept | |
| Coles | 1kg | $5.80–$6.90 | $0.58/100g–$0.69/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | each | $0.36 | $0.36/1 ea | In stock | 23 Sept | |
| — | Each | $0.66 | $0.66/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- 1

- 2
- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Carrot Loose Each Standard cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $0.66 ($0.66/1 ea).
- What is the unit price of Carrot Loose Each Standard?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $0.66/1 ea.
- What is the lowest price ever for Carrot Loose Each Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Carrot Loose Each Standard is $0.36 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $0.66 at Harris Farm.
