Sprite Lemonade Soft Drink — 375ml
As of 1 Oct 2026, Sprite Lemonade Soft Drink 375ml is cheapest at IGA at $2.75 ($0.73/100 ml) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.75 at IGA (1 Oct); highest: $4.85 — currently $2.75 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.19/100ml
- Average
- $0.19/100ml
- Highest
- $0.19/100ml
Woolworths · 2LNow$0.19/100mlAll-time low
IGA · 2LNow$0.21/100ml
Woolworths · 600mlNow$0.70/100mlLow
IGA · 375mlNow$0.73/100ml
IGA · 600mlNow$0.81/100ml
Woolworths · 250mlNow$1.20/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
45 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sprite | 2L | $3.80 | $0.19/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 2L | $4.15 | $0.21/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 600ml | $4.20 | $0.70/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 375ml | $2.75 | $0.73/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 600ml | $4.85 | $0.81/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 250ml | $3.00 | $1.20/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 250ml | $3.05 | $1.22/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 2L | $3.80 | $0.19/100ml | In stock | 1 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

SpriteBest
IGALemonade · 375ml$0.73/100ml$2.75
IGALemonade · 600ml$0.81/100ml$4.85
IGALemonade · 250ml$1.22/100ml$3.05
WoolworthsLemonade · 2L$1.90/1L$3.80
ColesLemonade · 2L$1.90/1L$3.80Last seen 2 Sept · not compared
IGALemonade · 2L$2.08/1L$4.15
WoolworthsLemonade · 600ml$7.00/1L$4.20
WoolworthsLemonade · 250ml$12.00/1L$3.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sprite Lemonade Soft Drink 375ml cheapest?
- IGA has the lowest price at $2.75 ($0.73/100 ml).
- What is the unit price of Sprite Lemonade Soft Drink 375ml?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $0.73/100ml.
- What is the lowest price ever for Sprite Lemonade Soft Drink 375ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sprite Lemonade Soft Drink 375ml is $2.75 at IGA (1 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $2.75 at IGA.


