
Smoked Sausage and Rice
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
The smoked sausage is the trick here to get great flavour into this quick one pot dinner. Tastes like Jambalaya, minus the cajun flavours, and much faster to make. Everybody loves this!I used kransky sausages but you can use any smoked sausages you want, including chorizo. You can even use raw sausages - see Note 1! Also feel free to use other vegetables - anything that can hold up to 20 minutes on the stove.
Ingredients
- extra virgin olive oil — 3 tbsp60 ml
- garlic cloves — finely minced5 ea
- onions — chopped2 ea
- yellow capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- red capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- kransky sausages — sliced 0.5 cm thick400 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.5 tsp
- smoked paprika — ¾ tsp1.9 g
- long grain white rice270 g
- chicken stock — low sodium625 ml
- frozen peas — thawed280 g
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Cook sausage: Heat 2 tbsp oil in a large heavy based pot over medium high heat. Add sausages and cook until golden. Remove with a slotted spoon.
- Cook onion and garlic: Add remaining 1 tbsp oil. Add garlic and onion, cook for 2 minutes. Add capsicum and cook for 2 minutes until onion is translucent.
- Add rice and liquid: Add rice, chicken stock, paprika, salt, pepper and the sausage. Stir, bring to boil, then reduce heat to low so it's simmering very gently.
- Cover and cook: Cover with lid, cook 20 minutes.
- Add peas and rest: Remove pot from stove. Working quickly, remove lid, add peas, then quickly put the lid back on. Rest 10 minutes - the residual heat with cook the peas.
- Fluff and serve: Add parsley. Use a fork to fluff the rice. Serve immediately!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Vegetarian Sausage and Rice
- 400 g vegetarian sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegetarian sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Vegan
Vegan Sausage and Rice
- 400 g vegan sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegan sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Gluten-free
- 400 g gluten-free kransky sausages instead of kransky sausages
- 625 ml gluten-free chicken stock instead of chicken stock
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $51.56 · 40% spare
$31.15
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $43.17 · 40% spare
$25.94
missing 3 items
Aldiyou pay $35.30 · 43% spare
$20.28
missing 4 items
$8.47a serve
$8.47 a serve, cheapest at Woolworths
About $33.86 of ingredients used for 4 serves.
$48.75 across 3 shops · all 13 items priced · $5.60 more for bigger packs, 47% spare for later
$31.15
no items missing
you'll pay $51.56 · 40% of it spare
$25.94
missing 3 items
you'll pay $43.17 · 40% of it spare
$20.28
missing 4 items
you'll pay $35.30 · 43% of it spare
Buy at
Woolworths$15.21

yellow capsicum
$1.73/1 ea
need 1 itemWoolworths Capsicum Yellow 1 ea$1.73
Woolworths$1.73/1 ea$1.73·
ColesN/A·
AldiN/A

red capsicum
$1.73/1 ea
need 1 itemWoolworths Red Capsicum each$1.73
Woolworths$1.73/1 ea$1.73·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 4.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

smoked paprika
$0.46/10g
need 1.9 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match
Woolworths$0.46/10g$6.50·
Aldi$0.65/10g$2.59·
Coles$0.77/10g$3.00
Buy at
Aldi$24.24
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 5 items5 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
onions
$3.49/1kg
need 2 items2 × approx. 0.18kg per piece$0.63
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Woolworths$0.83/1 ea$0.83·
Coles$4.20/1kg$0.84
kransky sausages
$7.58/1kg
need 400 gReady, Set…cook! Thin Sausages 500g 0.5kg$3.79closest match
Aldi$7.58/1kg$3.79·
Woolworths$8.40/1kg$4.20·
Coles$11.82/1kg$6.50
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Coles$9.30

chicken stock
$0.35/100ml
need 625 mlCampbell's Real Stock Unsalted Chicken Chicken 100ml$3.50closest match

frozen peas
$2.50/1kg
need 280 gColes Simply Peas Snap Frozen 1kg$2.50closest match
Coles$2.50/1kg$2.50·
Woolworths$4.40/1kg$2.20·
Aldi$2.49/1kg$2.49

fresh parsley
$2.20/10g
need 5 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
