Pork Stir Fry with Green Beans

Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post

A simplified version of the popular Szechuan dish Stir Fried Green Beans with Minced Pork. Same flavour punch but made with everyday ingredients. Has intense flavour so you won't miss the sauciness of usual stir fries. Mix it up with rice then eaten with a spoon - forget chopsticks! Don’t skip charring the beans, it's the defining feature of this stir frySpiciness: Mild. Similar - try the Japanese version of this dish, on RecipeTin Japan!

Serves 2 15 min 15g protein
More from @recipe_tin

Ingredients

  • green beans300 g
  • pork mince220 g
  • small onion — finely chopped0.5 ea
  • garlic cloves — finely chopped2 ea
  • fresh ginger — finely chopped10 g
  • peanut oil — 2 ½ tbsp50 ml
  • dark soy sauce — 1 tbsp20 ml
  • Shaoxing wine1 tbsp
  • white sugar — 1 tsp4.3 g
  • chilli garlic sauce1.5 tsp
  • red chilli — sliced1 ea

Method

  1. Sauce - Mix Sauce ingredients in a bowl.
  2. Trim the stem end of the beans, then chop into 2 - 2.5cm / 4/5 - 1" pieces.
  3. Char Beans: Heat 1 1/2 tbsp oil in a heavy based skillet over high heat (I use cast iron) until smoking. Add beans, spread out to cover base. Leave for 1 minute. Quick stir, spread out, cook for 30 seconds. Stir, then leave for 30 seconds, then repeat once more (so 2 1/2 minutes in total cook time) until beans are charred but tender crisp (not withered and floppy). Remove into bowl.
  4. Sauté aromatics - Turn heat down to medium high, add 1 tbsp oil. Add onion, then garlic and ginger. Cook for 1 minute until edges of onion are golden.
  5. Cook pork - Turn heat back up to high. Add pork and cook, breaking it up as you go. Cook for 2 minutes until the pork is cooked through, then add Sauce. Cook for 30 seconds, then add beans and stir for another 30 seconds.
  6. Serve over rice. Garnish with slices of large red chilli (it's mild), entirely optional. To eat, mix the pork into the rice then eat it with a spoon - forget chopsticks for this one! (For a low carb, low cal option, try Cauliflower Rice)

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Pescatarian

    Prawn Stir Fry with Green Beans

    • 300 g Raw peeled prawns instead of pork mince

    Chop the prawns roughly and stir-fry them for 1 to 2 minutes until just pink before adding the sauce, then finish as written.

  • Vegetarian

    Tofu Stir Fry with Green Beans

    • 220 g Firm tofu instead of pork mince

    Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.

  • Vegan

    Tofu Stir Fry with Green Beans

    • 220 g Firm tofu instead of pork mince

    Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.

  • Gluten-free

    • 20 ml Tamari instead of dark soy sauce
    • 15 ml Dry sherry instead of shaoxing wine

    Nothing changes in the cooking.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $36.34 · 50% spare

    $18.33

    missing 1 item

  • ColesBest choice

    you pay $32.11 · 39% spare

    $19.64

    missing 2 items

  • Aldi

    you pay $21.66 · 54% spare

    $9.98

    missing 4 items

$9.16a serve

from $9.16 a serve at Woolworths · 10 of 11 ingredients priced

About $18.32 of ingredients used for 2 serves.

$36.56 across 3 shops · all 11 items priced · $1.10 more for bigger packs, 52% spare for later

Woolworths

$18.33

missing 1 item

you'll pay $36.34 · 50% of it spare

ColesBest choice

$19.64

missing 2 items

you'll pay $32.11 · 39% of it spare

Aldi

$9.98

missing 4 items

you'll pay $21.66 · 54% of it spare

Buy at Woolworths$11.73

peanut oil

$0.80/100ml

need 50 mlWoolworths Peanut Oil 750ml$6.00

WoolworthsWoolworths$0.80/100ml$6.00·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Shaoxing wine

$0.66/100g

need 1 tbspLeggo's Pasta Sauce Bolognese Red Wine 500g$3.30

WoolworthsWoolworths$0.66/100g$3.30·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Aldi$12.08

red chilli

$0.51/10g

need 1 itemStonemill Chilli Ground 41g$2.09closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AldiAldi$0.51/10g$2.09·ColesColes$32.50/1kg$6.50·WoolworthsWoolworthsN/A

Buy at Coles$12.75

dark soy sauce

$1.14/100ml

need 20 mlLee Kum Kee Premium Dark Soy Sauce 250ml$2.85closest match

ColesColes$1.14/100ml$2.85·WoolworthsWoolworths$1.83/100ml$2.75·AldiAldiN/A

chilli garlic sauce

$2.60/100ml

need 1.5 tspCholula Hot Sauce Chilli Garlic 150ml$3.90real special

ColesColes$2.60/100ml$3.90·WoolworthsWoolworths$3.47/100ml$5.20·AldiAldiN/A