
Pasta alla Norma
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
This is a traditional Italian pasta dish from Sicily, usually begun by cooking eggplant on the stove in a hefty amount of oil. I prefer roasting the eggplant - less oil plus the eggplant holds its shape better, especially when you roast at a high temp to caramelise the surface! Finishing with a good amount of fresh basil is traditional but even if you don't have any, there's other alternatives to add a touch of other flavour - such as fresh thyme, or extra dried herbs in the sauce. This is an excellent and satisfyingly "meaty" vegetarian main dish that will have even card-carrying carnivores asking for seconds!
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes800 g
- extra virgin olive oil — 4 tbsp80 ml
- garlic cloves — finely minced2 ea
- small onion — very finely chopped0.5 ea
- dry white wine60 ml
- tomato passata700 g
- dried Italian herbs1 tsp
- chilli flakes0.5 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- spaghetti300 g
- fresh basil leaves — roughly chopped15 g
- parmesan — grated, to serve30 g
Method
- Preheat oven to 240°C / 450°F (220°C fan). Line a tray with baking / parchment paper.
- Toss eggplant with oil, salt and pepper. Spread on the tray and roast for 20 minutes.
- Flip, then roast for a further 5 minutes. Cool on tray (this helps the eggplant hold its shape when tossing).
- Bring a large pot of salted water to the boil. Start cooking the pasta a couple of minutes after you start making the sauce (next section), until al dente or to your liking.
- Heat oil in a very large skillet over medium heat. Add garlic, cook for 20 seconds until golden, then add onion and cook for 2 to 3 minutes until translucent and cooked through.
- Increase heat to medium-high and add wine, if using. Let it simmer, scraping the base of the pan to deglaze, until the wine mostly evaporates.
- Add tomato passata. Now pour the water into the passata bottle, screw on the lid, shake, and pour that in too (waste nothing!)
- Add dried herbs, red pepper flakes, salt and pepper. Stir and simmer 5 minutes.
- Stir in eggplant, then add cooked and drained pasta. GENTLY toss until pasta is coated in the sauce (so the eggplant doesn't turn into complete mush!).
- Serve immediately, garnished with a good pinch of fresh basil and parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Gluten-free
- 300 g Gluten-free spaghetti instead of spaghetti
Cook the gluten-free spaghetti for the time on its packet, usually a minute or two less, and toss very gently as it breaks more easily.
Dairy-free
- 30 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; scatter the dairy-free parmesan over just before serving.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $44.89 · 26% spare
$33.10
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $31.55 · 41% spare
$18.62
missing 3 items
Aldiyou pay $34.82 · 35% spare
$22.68
missing 3 items · $4.06 more
$10.72a serve
from $10.72 a serve at Woolworths · 12 of 13 ingredients priced
About $42.89 of ingredients used for 4 serves.
$43.20 across 3 shops · all 13 items priced · $2.00 more for bigger packs, 38% spare for later
$33.10
missing 1 item
you'll pay $44.89 · 26% of it spare
$18.62
missing 3 items
you'll pay $31.55 · 41% of it spare
$22.68
missing 3 items · $4.06 more
you'll pay $34.82 · 35% of it spare
Buy at
Aldi$24.52
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 80 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
black pepper
$0.22/10g
need 1 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
spaghetti
$0.18/100g
need 300 gCucina Pasta Spaghetti 500g$0.89
Aldi$0.18/100g$0.89·
Woolworths$0.18/100g$0.90·
Coles$0.18/100g$0.90
Buy at
Woolworths$10.38

small onion
$0.63/1 ea
need 0.5 itemsOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

dry white wine
$0.66/100g
need 60 mlLeggo's Pasta Sauce Bolognese Red Wine 500g$3.30 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$0.66/100g$3.30·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$8.30

tomato passata
$0.36/100g
need 700 gColes Organic Tomato Passata 700g$2.50
Coles$0.36/100g$2.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

dried Italian herbs
$0.90/10g
need 1 tspSpencers Italian Herbs 20g$1.80
Coles$0.90/10g$1.80·
Aldi$1.66/10g$2.49·
Woolworths$1.97/10g$6.50

fresh basil leaves
$1.43/10g
need 15 g2 × Coles Basil Leaves 14g$2.00
Coles$1.43/10g$2.00·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Woolworths$2.00/10g$2.00
