
Oven Baked Pork Chops with Potatoes
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
This is a sauce made for baked pork chops. It makes them come out golden and sticky, rather than pale and bland. It's a country-style sauce that's savoury and a bit sweet! Potatoes are optional - or sub with other roastable veg.
Ingredients
- Worcestershire sauce — 1 tsp5 ml
- tomato ketchup2 tbsp
- soy sauce — 1 tbsp20 ml
- brown sugar — 2 tbsp32 g
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- garlic clove — minced1 ea
- apple cider vinegar — 2 tsp10 ml
- pork loin chops — bone in900 g
- baby potatoes — larger ones halved800 g
Method
- Preheat oven to 220C / 430F (standard oven) or 200C / 390F (fan forced / convection).
- Toss potatoes in oil, sprinkle with salt and pepper. Scatter on baking tray.
- Place in oven for 15 minutes (giving them a head start).
- Meanwhile, mix the Rub ingredients together in a small bowl.
- Slather the pork on both sides with the Rub, reserving some Rub for basting. (See notes for marinating)
- Take the tray out of the oven. Toss potatoes then push them to the edge.
- Place pork on tray. Bake for 15 minutes.
- Remove tray from oven, flick to broiler/grill on high (shelf about 20cm/8" from heat source).
- Flip pork, spoon over reserved rub and dab on sides. (Note 4). Broil 7 - 10 minutes until pretty well caramelised.
- Remove from oven. Use a brush to get the golden juices off the tray and dab it onto the pork - this is key for flavour and colour! Pop it back under the broiler for a couple of minutes to finish off.
- Serve, scraping the juices on the tray onto the pork, then garnish with parsley if desired.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 20 ml tamari instead of soy sauce
- 5 ml gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $35.10 · 69% spare
$10.82
missing 1 item
Colesyou pay $37.58 · 29% spare
$26.57
missing 2 items
Aldiyou pay $17.76 · 85% spare
$2.67
missing 4 items
$3.48a serve
from $3.48 a serve at Woolworths · 8 of 9 ingredients priced
About $13.92 of ingredients used for 4 serves.
$45.26 across 3 shops · all 9 items priced · $1.38 more for bigger packs, 45% spare for later
$10.82
missing 1 item
you'll pay $35.10 · 69% of it spare
$26.57
missing 2 items
you'll pay $37.58 · 29% of it spare
$2.67
missing 4 items
you'll pay $17.76 · 85% of it spare
Buy at
Aldi$17.76
soy sauce
$0.36/100ml
need 20 mlAsia Green Garden Sauce Soy 500ml, Regular$1.79
Aldi$0.36/100ml$1.79·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$0.38/100ml$1.90
olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 10 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
Buy at
Woolworths$8.50

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 5 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$19.00

pork loin chops
$16.67/1kg
need 900 g2 × Coles Pork Loin Chops Lightly Marinated 450g$7.50real special
Coles$16.67/1kg$7.50·
Aldi$13.99/1kg$6.02·
WoolworthsN/A

