
Lentil Soup
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
Don't settle for a bland lentil soup. Make it right, and you'll have everyone begging for seconds...and thirds! The touch of spices and finishing it off with lemon really lifts this soup to the next level.
Ingredients
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- onion — chopped1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- large carrot — chopped1 ea
- celery stalks — chopped2 ea
- dried brown lentils — rinsed400 g
- canned crushed tomatoes400 g
- vegetable stock — low sodium1.5 l
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- ground coriander — ½ tsp1.3 g
- paprika — 1 ½ tsp3.8 g
- dried bay leaves2 ea
- lemon — zested and juiced1 ea
- salt — ¼ tsp1.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Heat oil in a large pot over medium heat. Add garlic and onion, cook for 2 minutes.
- Add celery and carrot. Cook for 7 - 10 minutes or until softened and the onion is sweet. Don't rush this step, it is key to the flavour base of the soup.
- Add all remaining ingredients except the lemon and salt. Stir.
- Increase heat and bring to simmer. Scoop scum on the surface off and discard (do this again during cooking if required). Place lid on and turn heat down to medium low. Simmer for 35 - 40 minutes or until lentils are soft.
- Remove bay leaves.
- Thicken Soup: Using a stick blender, do 2 or 3 quick whizzes to thicken the soup (see video below). Or transfer 2 cups to a blender, let it cool slightly, then hold lid with tea towel and blend then transfer back into pot.
- Add a touch of water if you want to adjust soup consistency. Season to taste with salt and pepper. Grate over the zest of the lemon then add a squeeze of lemon juice just before serving. Garnish with parsley if desired and serve with warm crusty bread slathered liberally with butter!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 1500 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
Nothing changes in the cooking; serve with gluten-free bread rather than crusty bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $38.15 · 45% spare
$20.98
missing 2 items
Colesyou pay $35.69 · 43% spare
$20.30
missing 3 items
Aldiyou pay $28.73 · 63% spare
$10.70
missing 5 items
$3.95a serve
from $3.95 a serve at Woolworths · 13 of 15 ingredients priced
About $23.69 of ingredients used for 6 serves.
$42.38 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $2.57 more for bigger packs, 44% spare for later
$20.98
missing 2 items
you'll pay $38.15 · 45% of it spare
$20.30
missing 3 items
you'll pay $35.69 · 43% of it spare
$10.70
missing 5 items
you'll pay $28.73 · 63% of it spare
Buy at
Aldi$19.76
olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
ground coriander
$0.70/10g
need 1.3 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
paprika
$0.53/10g
need 3.8 gStonemill Paprika Ground 45g$2.39closest match
Aldi$0.53/10g$2.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.77/10g$3.00
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
black pepper
$0.22/10g
need 0.25 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Coles$10.74

large carrot
$2.60/1kg
need 1 itemColes Carrots Loose approx. 170g$0.44closest match
Coles$2.60/1kg$0.44·
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Aldi$2.09/1kg$2.09

ground cumin
$0.10/10g
need 1.3 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

dried bay leaves
$3.25/10g
need 2 itemsHoyt's Bay Leaves 20g$6.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$3.25/10g$6.50·
Aldi$6.48/10g$2.59·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$11.88

onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

dried brown lentils
$3.53/1kg
need 400 gMacro Organic Lentils 425g$1.50
Woolworths$3.53/1kg$1.50·
ColesN/A·
AldiN/A

vegetable stock
$0.39/100ml
need 1.5 L2 × Nuttelex Vegetable Stock 1L$3.90
Woolworths$0.39/100ml$3.90·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 1.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Not priced
- celery stalks · 2 items
