
Cheeseburger Casserole
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
It's beefy, cheesy and saucy. If you love Cheeseburgers and Mac and Cheese, then you will LOVE this Cheeseburger Casserole! A homemade version of Hamburger Helper, the boxed pasta. One pot, 30 minutes start to finish!
Ingredients
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- onion — chopped1 ea
- small carrot — chopped1 ea
- celery stalk — chopped1 ea
- lean beef mince500 g
- macaroni340 g
- frozen corn kernels70 g
- chicken stock — low sodium500 ml
- sriracha1 tbsp
- chili powder1 tsp
- dried oregano — 1 tsp1 g
- garlic powder1 tsp
- canned crushed tomatoes800 g
- tomato paste32 g
- salt — 1 ¼ tsp7.5 g
- black pepper0.5 tsp
- cheddar cheese — shredded175 g
- mozzarella — shredded100 g
- green onion — sliced1 ea
Method
- Heat oil in a dutch oven or large deep skillet over medium high heat.
- Add onion and garlic, cook 1 minute.
- Add celery and carrot, cook 3 minutes until soft.
- Increase heat to high and add beef. Cook, breaking it up as you go, until no longer pink - 3 minutes.
- Add remaining ingredients EXCEPT cheese. Stir to combine, add macaroni, then turn down to medium or medium low so it's simmering gently.
- Cover, cook 8 minutes. Pasta should be just about cooked, and still nice and saucy.
- Add cheddar cheese, stir. Top with mozzarella cheese.
- Cover with lid, cook for a further 2 minutes.
- Remove from stove. The pasta should now be cooked - tender but firm, not mushy, slick with sauce, not dried out.
- Serve immediately, garnished with green onions, if using.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g plant-based mince instead of lean beef mince
- 500 ml vegetable stock instead of chicken stock
Plant-based mince only needs a couple of minutes to brown before the stock and tomatoes go in; the rest of the timing is unchanged.
Gluten-free
- 340 g gluten-free macaroni instead of macaroni
Gluten-free macaroni softens faster and absorbs more liquid, so check it after 6 minutes and add a splash of stock if it gets dry.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $84.18 · 34% spare
$55.15
missing 1 item
Colesyou pay $66.72 · 28% spare
$47.80
missing 4 items
Aldiyou pay $46.50 · 43% spare
$26.73
missing 7 items
$11.10a serve
from $11.10 a serve at Woolworths · 19 of 20 ingredients priced
About $55.50 of ingredients used for 5 serves.
$66.81 across 3 shops · 19 of 20 items priced · $1.63 more for bigger packs, 31% spare for later
$55.15
missing 1 item
you'll pay $84.18 · 34% of it spare
$47.80
missing 4 items
you'll pay $66.72 · 28% of it spare
$26.73
missing 7 items
you'll pay $46.50 · 43% of it spare
Buy at
Aldi$33.64
olive oil
$1.60/100ml
need 20 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
lean beef mince
$17.98/1kg
need 500 gJindurra Station Extra Lean Beef Mince 500g 0.5kg$8.99closest match
Aldi$17.98/1kg$8.99·
Coles$25.00/1kg$12.50·
Woolworths$19.00/1kg$19.00
macaroni
$0.20/100g
need 340 gCucina Pasta Macaroni 500g$0.99
Aldi$0.20/100g$0.99·
Woolworths$0.20/100g$1.00·
Coles$0.59/100g$2.95
chili powder
$1.00/100g
need 1 tspMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Coles$2.50/100g$5.00·
Woolworths$1.85/100g$5.55
tomato paste
$0.28/100g
need 32 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 175 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
Buy at
Woolworths$24.03

onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

frozen corn kernels
$4.00/1kg
need 70 gBell Farms Frozen Corn Kernels 1kg$4.00closest match
Woolworths$4.00/1kg$4.00·
Coles$7.60/1kg$3.80·
Aldi$3.99/1kg$3.99

sriracha
$3.83/100g
need 1 tbspBippi Italian Style Sriracha 260g$9.95
Woolworths$3.83/100g$9.95·
ColesN/A·
AldiN/A

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

salt
$0.02/10g
need 7.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

mozzarella
$24.00/1kg
need 100 gLa Casa Del Formaggio Fresh Mozzarella 125g$3.00closest match
Woolworths$24.00/1kg$3.00·
ColesN/A·
AldiN/A

green onion
$16.67/1kg
need 1 itemRosella Aristocrat Onions Cocktail Green 150g$2.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$16.67/1kg$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$9.14

small carrot
$2.60/1kg
need 1 itemColes Carrots Loose approx. 170g$0.44closest match
Coles$2.60/1kg$0.44·
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Aldi$2.09/1kg$2.09

chicken stock
$0.35/100ml
need 500 mlCampbell's Real Stock Unsalted Chicken Chicken 100ml$3.50closest match
Not priced
- celery stalk · 1 item

