
Yamitsuki (addictive cabbage)
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
A no-cook Japanese-style side: raw cabbage massaged with salt, then tossed with garlic, toasted sesame oil and sesame seeds. Great with a bowl of hot rice.
Ingredients
- green cabbage — core removed, leaves cut into 5 cm chunks750 g
- fine sea salt6 g
- toasted sesame seeds18 g
- garlic cloves — finely grated2 ea
- toasted sesame oil30 ml
- vegetable stock paste — 1 tsp5 ml
Method
- Place the cabbage into a large bowl and scatter over the salt. Massage the salt into the cabbage, breaking up the chunks as you squeeze. Leave to soften for 5 to 10 minutes.
- Optional: heat a frying pan on medium heat for 2 minutes, add the sesame seeds and toast, moving them around constantly, until fragrant, 2 to 3 minutes.
- Drain off any liquid from the cabbage. Taste it - if it is too salty, rinse it, allow to drain and pat dry.
- Add the garlic, sesame oil, vegetable stock paste and sesame seeds to the cabbage and toss very well (your hands work best) until the cabbage is completely coated and the garlic is evenly distributed.
- Refrigerate for 15 minutes to 1 hour to let the flavours meld. Serve cold from the fridge for the best crunch. Keeps in an airtight container in the fridge for 5 to 7 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 5 ml Gluten-free vegetable stock paste instead of vegetable stock paste
Toss the gluten-free stock paste through exactly as before; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $27.55 · 62% spare
$10.60
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $33.81 · 84% spare
$5.42
missing 2 items
Aldiyou pay $10.38 · 61% spare
$4.01
missing 3 items
$2.65a serve
$2.65 a serve, cheapest at Woolworths
About $10.60 of ingredients used for 4 serves.
$28.38 across 2 shops · all 6 items priced · $1.13 more for bigger packs, 64% spare for later
$10.60
no items missing
you'll pay $27.55 · 62% of it spare
$5.42
missing 2 items
you'll pay $33.81 · 84% of it spare
$4.01
missing 3 items
you'll pay $10.38 · 61% of it spare
Buy at
Aldi$10.38
toasted sesame seeds
$1.43/100g
need 18 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
toasted sesame oil
$0.50/100ml
need 30 mlPure Vita Sunflower Oil 1L 1,000ml$4.99closest match
Aldi$0.50/100ml$4.99·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$3.19/100ml$15.95
Buy at
Woolworths$18.00

green cabbage
$2.10/1 ea
need 750 gWoolworths Green Cabbage Quarter each$2.10 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.10/1 ea$2.10·
ColesN/A·
AldiN/A

vegetable stock paste
$2.16/100g
need 5 mlAyam Nasi Goreng Paste 185g$4.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$2.16/100g$4.00·
ColesN/A·
AldiN/A
