
Wild Rice and Mushroom Soup
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Wild rice and mushroom soup is a hearty, vegetarian soup made from scratch. Enjoy this wild rice soup recipe with crusty bread for a cozy weeknight dinner.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- unsalted butter — 2 tbsp37 g
- yellow onion — finely chopped1 ea
- carrots — finely chopped100 g
- celery — finely chopped50 g
- cremini mushrooms — sliced280 g
- garlic cloves — minced4 ea
- wild rice blend180 g
- poultry seasoning1 tbsp
- kosher salt — 1 tsp6 g
- black pepper0.5 tsp
- low-sodium vegetable broth950 ml
- heavy cream160 ml
- Parmesan — finely grated30 g
Method
- Measure out heavy cream and let it sit at room temperature while you prepare soup. Or, prepare cashew cream, if using (see notes for instructions). Heat oil and butter in a large stockpot or Dutch oven over medium-high heat. Once hot, add the onion, carrots, and celery, and cook for 8 minutes, or until softened.
- Add mushrooms and garlic, and stir to combine. Cook for 6 to 8 minutes, stirring only occasionally, until the mushrooms are soft and slightly golden.
- Add rice and stir to coat. Let the rice cook for 1 to 2 minutes to lightly toast the grains. Stir in poultry seasoning, salt, and pepper.
- Add broth and 1 cup of water; stir well. Bring the mixture to a low boil, cover, reduce heat to medium-low, and simmer for 45 to 60 minutes, or until the rice is tender.
- Remove the lid and stir in the heavy cream (or cashew cream). Gradually sprinkle in the Parmesan cheese, stirring continuously to avoid clumping, until all is combined. Remove from heat and ladle into bowls.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 37 ml Olive oil instead of unsalted butter
- 75 g Raw cashews instead of heavy cream
- 10 g Nutritional yeast instead of parmesan
Soak the cashews in hot water for 30 minutes and blend with 120 ml fresh water until silky, then stir this cashew cream in at the end in place of the cream; cook the vegetables in the oil alone and stir in nutritional yeast instead of Parmesan.
Dairy-free
- 37 ml Olive oil instead of unsalted butter
- 75 g Raw cashews instead of heavy cream
- 10 g Nutritional yeast instead of parmesan
Soak the cashews in hot water for 30 minutes and blend with 120 ml fresh water until silky, then stir this cashew cream in at the end in place of the cream; cook the vegetables in the oil alone and stir in nutritional yeast instead of Parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $69.60 · 46% spare
$37.87
missing 1 item
Woolworthsyou pay $70.64 · 44% spare
$39.34
missing 1 item · $1.47 more
Aldiyou pay $55.00 · 43% spare
$31.59
missing 2 items
$7.63a serve
from $7.63 a serve at Coles · 13 of 14 ingredients priced
About $45.76 of ingredients used for 6 serves.
$69.38 across 3 shops · all 14 items priced · $4.64 more for bigger packs, 54% spare for later
$37.87
missing 1 item
you'll pay $69.60 · 46% of it spare
$39.34
missing 1 item · $1.47 more
you'll pay $70.64 · 44% of it spare
$31.59
missing 2 items
you'll pay $55.00 · 43% of it spare
Buy at
Aldi$45.92
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
unsalted butter
$1.60/100g
need 37 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.92/100g$4.80
celery
$13.30/1kg
need 50 gCelery Sticks 300g 0.3kg$3.99closest match
Aldi$13.30/1kg$3.99·
Coles$16.00/1kg$4.80·
Woolworths$7.50/1 ea$7.50
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
wild rice blend
$13.30/1kg
need 180 gBaby Leaf Blend 300g 0.3kg$3.99
Aldi$13.30/1kg$3.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
poultry seasoning
$0.31/10g
need 1 tbspStonemill Barbecue Seasoning 65g$1.99
Aldi$0.31/10g$1.99·
Woolworths$0.33/10g$6.50·
Coles$0.33/10g$6.50
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
low-sodium vegetable broth
$0.94/100ml
need 950 ml2 × Chefs' Cupboard Beef Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Coles$1.40/100ml$7.00
heavy cream
$0.87/100ml
need 160 mlFarmdale Thickened Cream 600ml$5.19
Aldi$0.87/100ml$5.19·
Coles$1.12/100ml$2.80·
Woolworths$1.16/100ml$2.90
Buy at
Coles$21.13

cremini mushrooms
$13.50/1kg
need 280 gColes Flat Mushrooms Loose approx. 350g$4.73closest match
Coles$13.50/1kg$4.73·
Aldi$15.97/1kg$5.99·
Woolworths$14.00/1kg$7.00
Buy at
Woolworths$2.33

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

carrots
$1.70/1kg
need 100 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

