
Weeknight Tomato Soup with Grilled Cheese
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A go-to, done-in-under-an-hour tomato soup where cherry or grape tomatoes do the heavy lifting, with the nonnegotiable grilled cheese fingers for dipping. Grilled cheese quantities are for four sandwiches.
Ingredients
- unsalted butter — divided75 g
- white onions — diced2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- tomato paste65 g
- cherry tomatoes — halved565 g
- vegetable broth710 ml
- heavy cream60 ml
- sandwich bread — 8 slices280 g
- American cheese4 slice
- sharp cheddar — grated100 g
Method
- In a 3- to 4-litre saucepan, melt 45 g of the butter over medium-high heat, then add the onions. Cook, stirring, until tender and beginning to brown at the edges, 5 to 7 minutes. Add the garlic and cook for 1 minute. Add the tomato paste and cook for 2 to 3 minutes. (Add 1 tablespoon sherry now if you like and cook for 1 minute.)
- Add the tomatoes and cook, mashing them slightly with your spoon, for 3 minutes. Add the broth and season — start with 1 teaspoon kosher salt, plenty of black pepper and a couple of pinches of red pepper flakes. Bring to a simmer, cover and cook for 15 to 20 minutes; make the grilled cheese meanwhile.
- Blend the hot soup carefully with an immersion or full-sized blender until totally smooth. Taste and adjust the seasoning. Stir in the cream a splash at a time to your liking, and finish with 1 to 2 teaspoons sherry vinegar for brightness if you like.
- Grilled cheese fingers (per sandwich): spread the outsides of two slices of bread with softened butter (or a thin layer of mayonnaise). Fill with a slice of American cheese and some grated cheddar. Place in a cold heavy skillet, turn the heat to medium-low and cook slowly until the underside is deep golden brown. Flip and cook until the second side matches, then cut into strips.
- Ladle the soup into bowls or mugs, finish with black pepper and serve with the grilled cheese fingers for dipping.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $44.29 · 30% spare
$31.11
missing 1 item
Woolworthsyou pay $48.83 · 33% spare
$32.49
missing 1 item · $1.38 more
Colesyou pay $56.14 · 37% spare
$35.28
missing 1 item · $4.17 more
$7.78a serve
from $7.78 a serve at Aldi · 9 of 10 ingredients priced
About $31.11 of ingredients used for 4 serves.
$43.40 across 3 shops · all 10 items priced · $0.63 more for bigger packs, 29% spare for later
$31.11
missing 1 item
you'll pay $44.29 · 30% of it spare
$32.49
missing 1 item · $1.38 more
you'll pay $48.83 · 33% of it spare
$35.28
missing 1 item · $4.17 more
you'll pay $56.14 · 37% of it spare
Buy at
Aldi$36.22
unsalted butter
$1.60/100g
need 75 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.75/100g$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 3 items3 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
tomato paste
$0.28/100g
need 65 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
vegetable broth
$0.94/100ml
need 710 ml2 × Chefs' Cupboard Beef Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Coles$1.40/100ml$7.00
heavy cream
$1.00/100ml
need 60 mlFarmdale Thickened Cream 300ml$2.99
Aldi$1.00/100ml$2.99·
Coles$1.12/100ml$2.80·
Woolworths$1.16/100ml$2.90
sandwich bread
$0.37/100g
need 280 gBakers Life White Sandwich Sliced Bread 650g$2.39closest match
Aldi$0.37/100g$2.39·
Woolworths$0.38/100g$2.50·
Coles$0.50/100g$3.50
American cheese
$8.99/1kg
need 4 sliceWestacre Dairy Tasty Cheese Block 1kg$8.99closest match
Aldi$8.99/1kg$8.99·
Woolworths$10.50/1kg$10.50·
Coles$10.50/1kg$10.50
sharp cheddar
$0.97/100g
need 100 gDamora Snakz Snakz Cheddar 175g$1.69
Aldi$0.97/100g$1.69·
Coles$12.14/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$1.78

white onions
$0.89/1 ea
need 2 items2 × Onion White Each$0.89
Woolworths$0.89/1 ea$0.89·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$5.40

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 565 g2 × Mutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Coles$6.75/1kg$2.70·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$10.76/1kg$2.69