
Vegetarian Gyro Bowl
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Crispy chickpea and feta bites with charred onions and peppers, served over lettuce and pita with tzatziki.
Ingredients
- canned chickpeas — drained425 g
- all-purpose flour30 g
- feta cheese — crumbled35 g
- dried oregano — 2 tsp2 g
- garlic powder0.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- olive oil — divided30 ml
- red onion — thinly sliced75 g
- bell pepper — thinly sliced1 ea
- pita breads2 ea
- romaine lettuce heart — shredded1 ea
- tzatziki120 g
Method
- In a medium bowl, combine the chickpeas, flour, feta, oregano, garlic powder, salt and pepper. Add 2 tablespoons of water and use a fork or masher to combine until well blended.
- Scoop 1 tablespoon of the mixture and roll it into a small ball with your hands; makes about 14–15 bites.
- Heat 1 tablespoon of oil in a large pan over medium heat. Add the chickpea bites and cook until golden brown and cooked through, 4–5 minutes per side. Remove and set aside.
- In the same skillet, increase the heat to medium-high and add the remaining 1 tablespoon of oil. Add the onion and pepper and cook until softened and charred, 5–7 minutes.
- Assemble the bowls with lettuce and pita on the bottom of two bowls. Divide the chickpea bites, onions and peppers between them, then top with tzatziki.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Gluten-free
- 30 g Chickpea flour instead of all-purpose flour
- 140 g Gluten-free pita bread instead of pita breads
Use the chickpea flour as written; the bites may need a minute more per side to set. Warm the gluten-free pita briefly in the pan.
Dairy-free
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $38.92 · 57% spare
$16.70
missing 2 items
Colesyou pay $40.09 · 62% spare
$15.22
missing 3 items
Aldiyou pay $23.45 · 71% spare
$6.73
missing 7 items
$9.44a serve
from $9.44 a serve at Woolworths · 11 of 13 ingredients priced
About $18.88 of ingredients used for 2 serves.
$42.48 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $2.99 more for bigger packs, 63% spare for later
$16.70
missing 2 items
you'll pay $38.92 · 57% of it spare
$15.22
missing 3 items
you'll pay $40.09 · 62% of it spare
$6.73
missing 7 items
you'll pay $23.45 · 71% of it spare
Buy at
Woolworths$11.90

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 30 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

dried oregano
$2.00/10g
need 2 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

pita breads
$0.86/100g
need 2 itemsMission Pita Bread Pockets Wholemeal 420g$3.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$0.86/100g$3.60·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$15.90

bell pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

romaine lettuce heart
$1.45/1 ea
need 1 itemColes Lettuce Cos Baby Hearts 2 pack$2.90
Coles$1.45/1 ea$2.90·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$14.68
feta cheese
$19.11/1kg
need 35 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.25 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Only a different brand found
tzatziki
$1.15/100g
need 120 gDeli Originals Fresh Tzatziki Dip 200g$2.29substitutedat Aldi
Aldi$1.15/100g$2.29·
WoolworthsN/A·
ColesN/A


