
Tuna Chipotle High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
Smoky chipotle tuna, black beans and charred corn folded through a creamy lime-spiked base, a high protein smash with a proper Mexican kick.
Ingredients
- canned tuna in spring water — drained480 g
- eggs4 ea
- canned black beans — drained160 g
- light cream cheese80 g
- light cheddar cheese80 g
- 0% fat Greek yoghurt40 g
- canned sweetcorn — drained120 g
- chipotle paste20 g
- red onion150 g
- fresh coriander25 g
- limes4 ea
- brown bread4 slice
Method
- Bring a pan of water to the boil. Once boiling, carefully lower in the eggs and cook for 8 mins.
- While the eggs cook, drain the sweetcorn. Heat a tiny splash of olive oil in a non-stick frying pan over a medium-high heat and fry the sweetcorn for 3-4 mins until charred. Drain the black beans in a sieve, rinse well under cold water, then drain well again. The sweetcorn and black bean weights in the ingredients are drained weights
- Once the eggs are done, transfer them to a bowl of cold water to cool, then carefully peel off the shells.
- Drain the tuna well, pressing out any excess liquid this helps the mixture hold together. Add the tuna to a large bowl along with the eggs, charred sweetcorn, black beans, cream cheese, yoghurt and chipotle paste, then grate in the Cheddar.
- Finely dice half the red onion and roughly chop the coriander, then add both to the bowl and squeeze in the juice of a quarter of the limes. Then, using a pizza cutter, smash everything together until nicely mashed and mixed. Season with salt and black pepper to taste.
- Toast the sourdough and divide the smash between the slices. Thinly slice the remaining red onion and scatter over the top, then cut the remaining lime into wedges and serve on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Chickpea Chipotle High Protein Smash
- 440 g Canned chickpeas instead of canned tuna in spring water
Drain and pat the chickpeas dry, then smash them with the other ingredients as written; no cooking change.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of brown bread
Toast the gluten-free bread a little longer until crisp.
Dairy-free
- 160 g Avocado instead of light cream cheese
- Leave out the light cheddar cheese
- Leave out the 0% fat Greek yoghurt
Smash the avocado in with the tuna, eggs, beans and corn in place of the dairy, and serve straight away so it stays green.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $58.68 · 37% spare
$36.93
missing 1 item
Aldiyou pay $24.80 · 37% spare
$15.53
missing 6 items
Colesyou pay $44.94 · 35% spare
$29.24
missing 6 items
$9.31a serve
from $9.31 a serve at Woolworths · 11 of 12 ingredients priced
About $37.25 of ingredients used for 4 serves.
$66.01 across 3 shops · all 12 items priced · $2.99 more for bigger packs, 39% spare for later
$36.93
missing 1 item
you'll pay $58.68 · 37% of it spare
$15.53
missing 6 items
you'll pay $24.80 · 37% of it spare
$29.24
missing 6 items
you'll pay $44.94 · 35% of it spare
Buy at
Woolworths$36.30

canned tuna in spring water
$9.19/1kg
need 480 g3 × Essentials Woolworths Essentials Tuna Chunks In Spring Water 185g$1.70
Woolworths$9.19/1kg$1.70·
ColesN/A·
AldiN/A

light cream cheese
$18.00/1kg
need 80 gPhiladelphia Light Cream Cheese Block 250g$4.50real special
Woolworths$18.00/1kg$4.50·
ColesN/A·
AldiN/A

0% fat Greek yoghurt
$2.14/100g
need 40 gChobani Raspberry Greek Yoghurt Pouch Yoghurt Pouch 140g$3.00
Woolworths$2.14/100g$3.00·
ColesN/A·
AldiN/A

canned sweetcorn
$14.58/100g
need 120 g10 × Little Bellies Organic Sweetcorn Round-a-bouts 12g$1.75
Woolworths$14.58/100g$1.75·
ColesN/A·
AldiN/A

chipotle paste
$2.16/100g
need 20 gAyam Nasi Goreng Paste 185g$4.00
Woolworths$2.16/100g$4.00·
ColesN/A·
AldiN/A

fresh coriander
$0.88/10g
need 25 gHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$8.00/10g$4.00
Buy at
Aldi$21.81
eggs
$0.82/100g
need 4 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.07/100g$6.40·
Coles$1.07/100g$6.40
canned black beans
$2.02/1kg
need 160 gEl Tora Black Beans 420g 0.42kg$0.85closest match
Aldi$2.02/1kg$0.85·
Woolworths$2.14/1kg$0.90·
Coles$5.50/1kg$2.20
light cheddar cheese
$19.11/1kg
need 80 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
limes
$16.23/1kg
need 4 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$16.23/1kg$6.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
brown bread
$0.40/100g
need 4 sliceBakers Life White Toast Sliced Bread 650g$2.59closest match
Aldi$0.40/100g$2.59·
Coles$0.53/100g$4.25·
Woolworths$0.66/100g$4.60
