The Aussie Burger with the Lot

Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com

The Aussie burger with the lot is pure nostalgia: juicy beef patties, grilled pineapple, beetroot, egg and all the trimmings. Stacked high and unapologetically messy.

Serves 6 45 minKid-friendly
beef
More from @marionskitchen

Ingredients

  • beef mince800 g
  • char siu sauce2 tbsp
  • sea salt — 2 tsp12 g
  • black pepper0.5 tsp
  • vegetable oil — 2 tbsp40 ml
  • large brown onions — peeled and sliced2 ea
  • soft burger buns — halved6 ea
  • cheddar cheese6 slice
  • iceberg lettuce — finely sliced150 g
  • tomatoes — cut into 12 slices300 g
  • canned sliced beetroot450 g
  • eggs6 ea
  • canned pineapple rings440 g
  • barbecue sauce — to serve1 ea

Method

  1. Mix the beef mince with the char siu sauce, salt and pepper until just combined. Divide into 6 portions and shape into patties slightly larger than your buns.
  2. Heat the oil in a frying pan over medium-low heat. Add the onions and salt, and cook gently for 15-20 minutes, stirring occasionally, until soft, golden and sweet. Set aside.
  3. Preheat your grill to high. Place the pineapple rings and burger buns on the grill and cook until lightly charred. Transfer to a tray and keep warm in a low oven.
  4. Place the patties on the hot grill and cook for 3-4 minutes each side or until almost cooked through. In the final minute, top each patty with a slice of cheddar cheese and let it melt. Keep patties warm in the oven while you fry the eggs.
  5. Heat a pan over medium heat and fry the eggs until the whites are set but the yolks remain runny.
  6. On the base of each toasted bun, layer lettuce, a cheesy beef patty, caramelised onion, tomato slices, beetroot slices, a slice of grilled pineapple and a fried egg. Spread barbecue sauce on the top bun, then crown the burger. Wrap in baking paper to help stabilise, slice down the middle and enjoy messily.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    • 800 g Plant-based mince instead of beef mince

    Shape the plant-based mince into patties and cook for 3 to 4 minutes a side, a little less than beef.

  • Vegan

    • 800 g Plant-based mince instead of beef mince
    • 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
    • Leave out the eggs

    Cook the plant-based patties 3 to 4 minutes a side and melt the dairy-free cheese under a lid; skip the fried egg.

  • Dairy-free

    • 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese

    Melt the dairy-free cheese under a lid for a minute.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $59.39 · 20% spare

    $47.32

    missing 1 item

  • AldiBest choice

    you pay $62.74 · 41% spare

    $37.32

    missing 2 items

  • Coles

    you pay $82.49 · 40% spare

    $49.89

    missing 2 items · $12.57 more

$8.34a serve

from $8.34 a serve at Woolworths · 13 of 14 ingredients priced

About $50.03 of ingredients used for 6 serves.

$66.54 across 2 shops · all 14 items priced · $10.07 more for bigger packs, 41% spare for later

Woolworths

$47.32

missing 1 item

you'll pay $59.39 · 20% of it spare

AldiBest choice

$37.32

missing 2 items

you'll pay $62.74 · 41% of it spare

Coles

$49.89

missing 2 items · $12.57 more

you'll pay $82.49 · 40% of it spare

Buy at Aldi$62.74

soft burger buns

$0.42/1 ea

need 6 itemsBakers Life Burger Buns 6 Pack 480g 6 each$2.49closest match

AldiAldi$0.42/1 ea$2.49·WoolworthsWoolworths$0.45/1 ea$2.70·ColesColesN/A

iceberg lettuce

$1.79/1 ea

need 150 gIceberg Bagged Lettuce Each 1 each$1.79real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

AldiAldi$1.79/1 ea$1.79·WoolworthsWoolworths$2.90/1 ea$2.90·ColesColes$3.90/1 ea$3.90

canned pineapple rings

$0.93/100g

need 440 g2 × Hillcrest Fruity Rings 300g$2.79

AldiAldi$0.93/100g$2.79·WoolworthsWoolworthsN/A·ColesColesN/A

Buy at Woolworths$3.80

barbecue sauce

$0.37/100ml

need 1 itemWoolworths Barbecue Sauce Squeeze 500ml$1.85closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)

WoolworthsWoolworths$0.37/100ml$1.85·ColesColes$0.42/100ml$2.10·AldiAldiN/A