
Thai red chicken & butternut squash soup
Recipe from Jamie Oliver · original post · full recipe on jamieoliver.com
Packed full of flavour, this punchy Thai red chicken & butternut squash soup recipe from Jamie's 5 Ingredients – Quick & Easy cookbook is just delicious.
Ingredients
- whole chicken1.6 kg
- butternut squash1.2 kg
- fresh coriander30 g
- Thai red curry paste100 g
- light coconut milk400 ml
Method
- Sit the chicken in a large, deep pan.
- Carefully halve the squash lengthways, then cut into 3cm chunks, discarding the seeds.
- Slice the coriander stalks, add to the pan with the squash, curry paste and coconut milk, then pour in 1 litre of water. Cover and simmer on a medium heat for 1 hour 20 minutes.
- Use tongs to remove the chicken to a platter. Spoon any fat from the surface of the soup over the chicken, then sprinkle with half the coriander leaves.
- Serve with 2 forks for divvying up the meat at the table. Use a potato masher to crush some of the squash, giving your soup a thicker texture.
- Taste, season to perfection with sea salt and black pepper, then divide between six bowls and sprinkle with the remaining coriander.
- Shred and add chicken, as you dig in.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $13.41 · 10% spare
$12.08
missing 1 item
Colesyou pay $41.13 · 1% spare
$40.90
missing 1 item · $28.82 more
Woolworthsyou pay $17.30 · 26% spare
$12.84
missing 2 items
$2.01a serve
from $2.01 a serve at Aldi · 4 of 5 ingredients priced
About $12.08 of ingredients used for 6 serves.
$22.82 across 3 shops · all 5 items priced · $1.41 more for bigger packs, 14% spare for later
$12.08
missing 1 item
you'll pay $13.41 · 10% of it spare
$40.90
missing 1 item · $28.82 more
you'll pay $41.13 · 1% of it spare
$12.84
missing 2 items
you'll pay $17.30 · 26% of it spare
Buy at
Aldi$10.42
whole chicken
$3.99/1kg
need 1.6 kgBroad Oak Farms approx. 1.689kg per package$6.74closest match
Aldi$3.99/1kg$6.74·
Coles$4.50/1kg$7.43·
Woolworths$4.50/1kg$9.90
Thai red curry paste
$1.02/100g
need 100 gAsia Green Garden Thai Red Curry Paste 195g$1.99
Aldi$1.02/100g$1.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
light coconut milk
$0.42/100ml
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk Light 400ml$1.69closest match
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Coles$0.43/100ml$1.70·
Woolworths$0.75/100ml$3.00
Buy at
Woolworths$4.40

fresh coriander
$0.88/10g
need 30 g2 × Hoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$8.00/10g$4.00
Buy at
Coles$8.00

butternut squash
$2.13/1L
need 1.2 kgKirks Lemon Squash Soft Drink Multipack Cans 375ml 10 pack$8.00real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$2.13/1L$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A