
Teriyaki Chicken with Ginger Peaches and Sesame Drench
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Juicy grilled teriyaki chicken, bright gingery peaches, and a rich sesame drench all over top! My go-to dinner when I want something fresh!
Ingredients
- teriyaki sauce120 ml
- large garlic clove — grated1 ea
- chicken breasts450 g
- avocado oil — 2 tsp10 ml
- peaches — diced4 ea
- green onions — chopped2 ea
- fresh ginger — grated5 g
- lime — juiced1 ea
- salt — ½ tsp3 g
- sugar13 g
- reduced sodium soy sauce15 ml
- toasted sesame oil15 ml
- brown sugar20 g
- chili crisp1 tsp
- white rice185 g
Method
- Slice the chicken breasts into thinner pieces, or pound them out to be thinner.
- Marinate the chicken in the teriyaki sauce and garlic for 2-12 hours (more time = better flavour, but even 15-30 minutes works).
- Start cooking the rice according to the package directions.
- Make the sesame drench: whisk the soy sauce, sesame oil, brown sugar and chili crisp with 1-2 tablespoons water to thin it out. Set aside.
- When you're nearly ready to eat, toss the peaches, green onions, ginger, lime juice, salt and sugar together. The peaches will release some juices and become slightly saucy.
- Heat the avocado oil in a large skillet over medium heat. Let any excess marinade drip off the chicken, then sauté for 3-4 minutes per side, until it reaches an internal temperature of 165°F (74°C). (It's also great on the grill.)
- Serve the chicken over rice with a scoop of the peaches and a drench of the sesame sauce. Add green beans if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Teriyaki Salmon with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 600 g Salmon fillets instead of chicken breasts
Marinate the salmon for only 15 to 30 minutes, then cook skin-side down for about 4 minutes and 2 to 3 minutes on the other side until just flaking.
Vegetarian
Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.
Vegan
Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.
Gluten-free
- 120 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 15 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
Use the gluten-free teriyaki sauce and tamari exactly as written; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $55.96 · 60% spare
$22.66
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $35.03 · 57% spare
$15.06
missing 4 items
Colesyou pay $60.03 · 74% spare
$15.69
missing 4 items · $0.63 more
$5.67a serve
from $5.67 a serve at Woolworths · 14 of 15 ingredients priced
About $22.66 of ingredients used for 4 serves.
$55.80 across 3 shops · all 15 items priced · $4.73 more for bigger packs, 63% spare for later
$22.66
missing 1 item
you'll pay $55.96 · 60% of it spare
$15.06
missing 4 items
you'll pay $35.03 · 57% of it spare
$15.69
missing 4 items · $0.63 more
you'll pay $60.03 · 74% of it spare
Buy at
Aldi$29.95
teriyaki sauce
$0.35/100ml
need 120 mlColway Tomato Sauce 500ml$1.75
Aldi$0.35/100ml$1.75·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$1.20/100ml$3.00
large garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
chicken breasts
$13.98/1kg
need 450 gBerg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$18.00/1kg$9.00·
Woolworths$26.00/1kg$13.00
fresh ginger
$29.99/1kg
need 5 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
lime
$1.69/1 ea
need 1 itemAldi Lime Each$1.69
Aldi$1.69/1 ea$1.69·
Coles$1.80/1 ea$1.80·
Woolworths$2.06/1 ea$2.06
reduced sodium soy sauce
$0.35/100ml
need 15 mlColway Tomato Sauce 500ml$1.75
Aldi$0.35/100ml$1.75·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$1.20/100ml$3.00
toasted sesame oil
$0.50/100ml
need 15 mlPure Vita Sunflower Oil 1L 1,000ml$4.99closest match
Aldi$0.50/100ml$4.99·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$3.19/100ml$15.95
chili crisp
$12.83/1kg
need 1 tspForresters Soy Crisps 350g 0.35kg$4.49
Aldi$12.83/1kg$4.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$20.85

peaches
$3.68/1kg
need 4 itemsWoolworths Peaches In Juice 10 pack$4.60
Woolworths$3.68/1kg$4.60·
ColesN/A·
AldiN/A

green onions
$16.67/1kg
need 2 itemsRosella Aristocrat Onions Cocktail Green 150g$2.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$16.67/1kg$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

sugar
$0.18/100g
need 13 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

