Tabouli Salad (Tabbouleh)

Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com

A fresh Middle Eastern herb salad of very finely chopped parsley, mint, tomatoes and cucumber with fine bulgur, lime juice and olive oil.

Serves 6 20 min
vegandairy-freesaladmiddle-eastern

Ingredients

  • fine bulgur wheat85 g
  • roma tomatoes — very finely chopped4 ea
  • english cucumber — very finely chopped1 ea
  • flat-leaf parsley — very finely chopped2 bunch
  • fresh mint leaves — very finely chopped5 g
  • green onions — very finely chopped4 ea
  • limes — juiced2 ea
  • extra virgin olive oil45 ml

Method

  1. Wash the bulgur wheat and soak it in water for 5 to 7 minutes. Drain very well, squeezing the bulgur by hand to get rid of any excess water. Set aside.
  2. Very finely chop the vegetables, herbs and green onions. Put the chopped tomatoes in a colander to drain excess juice.
  3. Place the chopped vegetables, herbs and green onions in a mixing bowl. Add the bulgur and season with salt. Mix gently.
  4. Add 3 to 4 tablespoons of lime juice and the olive oil and mix again.
  5. For best results, cover and refrigerate for 30 minutes. Transfer to a serving platter and, if you like, serve with pita and romaine lettuce leaves to use as wraps.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 85 g Quinoa instead of fine bulgur wheat

    Rinse the quinoa and simmer it for about 12 minutes instead of soaking, then drain and cool it completely before mixing it with the herbs.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • ColesBest choice

    you pay $14.84 · 44% spare

    $8.27

    missing 3 items

  • Woolworths

    you pay $16.52 · 35% spare

    $10.78

    missing 3 items · $2.51 more

  • Aldi

    you pay $21.93 · 33% spare

    $14.66

    missing 3 items · $6.39 more

$1.38a serve

from $1.38 a serve at Coles · 5 of 8 ingredients priced

About $8.27 of ingredients used for 6 serves.

$24.36 across 3 shops · 7 of 8 items priced · $0.99 more for bigger packs, 33% spare for later

ColesBest choice

$8.27

missing 3 items

you'll pay $14.84 · 44% of it spare

Woolworths

$10.78

missing 3 items · $2.51 more

you'll pay $16.52 · 35% of it spare

Aldi

$14.66

missing 3 items · $6.39 more

you'll pay $21.93 · 33% of it spare

Buy at Woolworths$8.10

roma tomatoes

$6.75/1kg

need 4 itemsMutti Whole Baby Roma Tomatoes 400g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$6.75/1kg$2.70·ColesColes$9.90/1kg$0.69·AldiAldi$11.96/1kg$2.99

green onions

$16.67/1kg

need 4 itemsRosella Aristocrat Onions Cocktail Green 150g$2.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$16.67/1kg$2.50·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Coles$1.78

fine bulgur wheat

$0.20/100g

need 85 gColes Durum Wheat Pasta Spaghetti 500g$1.00

ColesColes$0.20/100g$1.00·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

english cucumber

$4.90/1kg

need 1 itemColes Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special

ColesColes$4.90/1kg$0.78·WoolworthsWoolworths$1.42/1 ea$1.42·AldiAldi$6.99/1kg$1.47

Buy at Aldi$14.48

limes

$16.23/1kg

need 2 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AldiAldi$16.23/1kg$6.49·WoolworthsWoolworthsN/A·ColesColesN/A

Not priced

  • fresh mint leaves · 5 g