
Sungold Tomato Lasagna Soup with Pesto Oil
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
This vibrant lasagna soup recipe is a fresh, late-summer spin on the classic with sweet burst tomatoes, Italian sausage, tender noodles, and creamy Parmesan-ricotta. Finished with a vibrant pesto oil and fresh basil, it's the perfect bridge between summer's bounty and cozy fall cooking.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — divided60 ml
- chicken sausage — casings removed450 g
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced5 ea
- tomato paste50 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- crushed red pepper flakes0.25 tsp
- cherry tomatoes — Sungold or mixed colour, larger ones halved450 g
- kosher salt — 1 tsp6 g
- low-sodium chicken broth1.4 l
- mafaldine pasta225 g
- ricotta310 g
- Parmesan — grated30 g
- fresh basil leaves — torn, plus more to garnish20 g
- heavy cream60 ml
- basil pesto2 tbsp
Method
- Brown Sausage: Heat 1 Tbsp. olive oil in a Dutch oven or other heavy-bottomed pot over medium. Add sausage, pressing it into a thin layer that covers the bottom of the pot. Cook, undisturbed, until golden brown on the bottom, about 5 minutes. Flip the sausage and break it up into bite-size pieces, then cook until golden brown all over, stirring occasionally, about 4 to 5 minutes more. Transfer sausage to a bowl.
- Sauté Aromatics: Add an extra drizzle of olive oil to the pot (if needed) so there is enough fat to lightly coat the bottom (you should have some residual fat from the sausage). Add onion and sauté until softened, about 4 to 5 minutes. Add the garlic and stir for 30 seconds to 1 minute, until fragrant.
- Build Broth: Add tomato paste, dried oregano, and red pepper flakes; cook, stirring to coat, until the tomato paste deepens in color, about 2 minutes. Add Sungold tomatoes and season mixture with kosher salt and a few grinds of black pepper. Cook until the tomatoes are very soft and easily burst, about 8 to 10 minutes. Use the back of a wooden spoon or spatula to press the tomatoes against the side of the pot until all the tomatoes are broken down and jammy. For a smoother broth: if the tomatoes haven't broken down, or you prefer a smoother consistency, add 1 to 2 cups of the broth and use an immersion blender to partially blend the tomato mixture. (I tested the soup with and without blending the tomatoes and enjoyed it equally both ways.). Add sausage back to pot and stir to combine.
- Boil Noodles: Add the chicken broth and bring to a boil over high heat. Stir in the noodles, reduce the heat and simmer, uncovered, stirring occasionally, until the noodles are tender and the broth has reduced slightly, about 15 to 20 minutes.
- Prepare Ricotta Mixture: While the soup simmers, combine the ricotta and Parmesan in a medium bowl. Add a few grinds of black pepper and mix well; set aside
- Mix Pesto Oil: Add pesto to a small bowl and gradually mix in olive oil until the consistency is thin enough to drizzle.
- Finish Soup: Once the soup has simmered and the noodles are tender, turn off heat and stir in heavy cream and fresh basil. Taste and adjust seasonings as needed. You may need a pinch more salt and/or extra red pepper flakes.
- Serve: Ladle the soup into shallow bowls and top with a large dollop of the ricotta mixture, drizzle of pesto oil, and extra fresh basil for garnish.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Vegetarian sausages instead of chicken sausage
- 1400 ml Vegetable stock instead of low-sodium chicken broth
Vegetarian sausages brown faster: slice or crumble them and fry for 5 to 6 minutes in all, then set aside and add back as written; use the vegetable stock in place of the chicken broth.
Gluten-free
- 450 g Gluten-free chicken sausages instead of chicken sausage
- 225 g Gluten-free pasta instead of mafaldine pasta
Gluten-free pasta breaks down if simmered in the broth for 15 to 20 minutes: cook it separately to the packet time and stir it into the finished soup.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $91.07 · 33% spare
$61.12
missing 1 item
WoolworthsBest choiceyou pay $78.95 · 41% spare
$46.47
missing 2 items
Aldiyou pay $53.77 · 29% spare
$37.92
missing 4 items
$10.18a serve
from $10.18 a serve at Coles · 15 of 16 ingredients priced
About $61.10 of ingredients used for 6 serves.
$83.54 across 3 shops · all 16 items priced · $3.03 more for bigger packs, 41% spare for later
$61.12
missing 1 item
you'll pay $91.07 · 33% of it spare
$46.47
missing 2 items
you'll pay $78.95 · 41% of it spare
$37.92
missing 4 items
you'll pay $53.77 · 29% of it spare
Buy at
Aldi$41.61
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 5 items5 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
tomato paste
$0.28/100g
need 50 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
low-sodium chicken broth
$0.94/100ml
need 1.4 L3 × Chefs' Cupboard Beef Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Coles$1.40/100ml$7.00
mafaldine pasta
$0.18/100g
need 225 gCucina Pasta Spirals 500g$0.89
Aldi$0.18/100g$0.89·
Coles$0.18/100g$0.90·
Woolworths$0.40/100g$2.00
ricotta
$9.04/1kg
need 310 gWestacre Dairy Smooth Ricotta 375g 0.38kg$3.39
Aldi$9.04/1kg$3.39·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
heavy cream
$1.00/100ml
need 60 mlFarmdale Thickened Cream 300ml$2.99
Aldi$1.00/100ml$2.99·
Coles$1.12/100ml$2.80·
Woolworths$1.16/100ml$2.90
basil pesto
$0.99/100g
need 2 tbspRemano Basil Pesto 190g$1.89
Aldi$0.99/100g$1.89·
Woolworths$1.03/100g$1.95·
Coles$1.03/100g$1.95
Buy at
Coles$26.90

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

crushed red pepper flakes
$1.20/100g
need 0.25 tspColes I'm Free From Special Flakes 375g$4.50
Coles$1.20/100g$4.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

fresh basil leaves
$1.43/10g
need 20 g2 × Coles Basil Leaves 14g$2.00
Coles$1.43/10g$2.00·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Woolworths$2.00/10g$2.00
Buy at
Woolworths$15.03

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 450 g2 × Mutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69


