
Stuffed Onions
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Lebanese-style onion layers rolled around spiced beef and rice, baked in a tangy tomato and pomegranate molasses sauce.
Ingredients
- large yellow onions5 ea
- ground beef — 85% lean450 g
- short-grain rice — rinsed and drained200 g
- Roma tomatoes — finely chopped2 ea
- fresh parsley — chopped15 g
- Lebanese seven spice2 tsp
- ground coriander — 2 tsp5 g
- salt — 2 ½ tsp; divided15 g
- black pepper1 tsp
- olive oil60 ml
- tomato paste50 g
- pomegranate molasses30 ml
Method
- Bring a large pot of water to a boil. Cut off both ends of the onions and make a shallow slit down one side into the core of each onion. Boil the onions for 8–10 minutes until slightly tender. Drain, cool, then gently separate into individual layers. You can save the core 2–3 layers for another use.
- In a large bowl, combine the ground beef, rice, tomatoes, parsley, seven spice, coriander, 1½ tsp of the salt and the black pepper. Mix until just combined.
- Take one onion layer, place about 1–2 tablespoons of filling inside and roll gently (not too tight, as the rice needs room to expand). Repeat with the remaining onion layers and filling. You should get 6–7 layers per onion.
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Arrange the stuffed onions seam-side down in a wide oven-safe skillet with a lid, packed snugly in a single layer or slightly overlapping.
- In a bowl, whisk together 480 ml (2 cups) water, the olive oil, tomato paste, pomegranate molasses and the remaining 1 tsp salt. Pour evenly over the onions.
- Bake covered for 60 minutes. Uncover and bake for 15 minutes more. Broil for 2–3 minutes if desired.
- Let rest for 10 minutes before serving. Spoon extra sauce over the top and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Vegan
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $42.25 · 40% spare
$25.51
missing 1 item
Woolworthsyou pay $26.97 · 38% spare
$16.59
missing 2 items
Colesyou pay $29.75 · 38% spare
$18.33
missing 2 items
$4.11a serve
from $4.11 a serve at Aldi · 11 of 12 ingredients priced
About $32.86 of ingredients used for 8 serves.
$36.97 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $2.22 more for bigger packs, 41% spare for later
$25.51
missing 1 item
you'll pay $42.25 · 40% of it spare
$16.59
missing 2 items
you'll pay $26.97 · 38% of it spare
$18.33
missing 2 items
you'll pay $29.75 · 38% of it spare
Buy at
Aldi$25.79
ground beef
$21.98/1kg
need 450 gJindurra Station Diced Beef 500g 0.5kg$10.99
Aldi$21.98/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Lebanese seven spice
$0.17/10g
need 2 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
ground coriander
$0.70/10g
need 5 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
black pepper
$0.22/10g
need 1 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
tomato paste
$0.28/100g
need 50 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
Buy at
Woolworths$8.00

large yellow onions
$0.63/1 ea
need 5 items5 × Onion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 15 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30

salt
$0.02/10g
need 15 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$3.18

short-grain rice
$0.18/100g
need 200 gColes White Long Grain Rice 1kg$1.80closest match
Coles$0.18/100g$1.80·
Woolworths$0.44/100g$1.85·
Aldi$0.25/100g$2.49

Roma tomatoes
$9.90/1kg
need 2 items2 × Coles Roma Tomatoes Loose approx. 70g$0.69
Coles$9.90/1kg$0.69·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$11.96/1kg$2.99
Not priced
- pomegranate molasses · 30 ml