
Speedy Tomato & Spinach Dhal
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This is one of those recipes that proves healthy can also mean quick, creamy and deeply satisfying. We’ve swapped dried lentils for tinned lentils, so that you can get supper on the table in under half an hour – perfect for busy evenings when you want something nourishing and full of flavour.
Ingredients
- olive oil30 ml
- red onion — finely chopped150 g
- fresh ginger — finely chopped10 g
- green chilli — finely chopped1 ea
- canned green lentils — drained400 g
- tomato puree15 g
- coconut cream125 ml
- curry powder3 g
- ground turmeric3 g
- canned chickpeas — drained400 g
- canned cherry tomatoes400 g
- spinach60 g
- lemon — juiced0.5 ea
- fresh coriander — roughly chopped1 handful
Method
- Warm the oil in a saucepan set over medium heat. Set aside about a third of each the chopped onion, ginger and chilli, then add the remainer to the pan. Cook for 8—10 minutes until soft and fragrant.
- Meanwhile, add 2 tablespoons of lentils, the tomato purée, coconut cream, curry powder, turmeric and a pinch of salt to a food processor and blitz until smooth.
- Add the spice paste to the pan and cook for 1—2 minutes, then add the remaining lentils, chickpeas, cherry tomatoes and 200ml of boiling water. Simmer for 10 minutes until slightly reduced and creamy.
- Stir in the spinach until wilted, then add the lemon juice and season to taste. Divide the dhal between bowls and scatter over the reserved onion, ginger and chilli, followed by the coriander and a spoonful of coconut cream.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $36.78 · 65% spare
$12.98
missing 1 item
Colesyou pay $51.20 · 54% spare
$23.76
missing 1 item · $10.78 more
Aldiyou pay $29.80 · 59% spare
$12.35
missing 4 items
$6.49a serve
from $6.49 a serve at Woolworths · 13 of 14 ingredients priced
About $12.98 of ingredients used for 2 serves.
$39.59 across 3 shops · all 14 items priced · $4.39 more for bigger packs, 69% spare for later
$12.98
missing 1 item
you'll pay $36.78 · 65% of it spare
$23.76
missing 1 item · $10.78 more
you'll pay $51.20 · 54% of it spare
$12.35
missing 4 items
you'll pay $29.80 · 59% of it spare
Buy at
Aldi$19.74
olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
fresh ginger
$29.99/1kg
need 10 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
green chilli
$0.51/10g
need 1 itemStonemill Chilli Ground 41g$2.09closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.51/10g$2.09·
Coles$32.50/1kg$6.50·
WoolworthsN/A
canned green lentils
$2.12/1kg
need 400 gNew Season Standard$0.89
Aldi$2.12/1kg$0.89·
Woolworths$2.26/1kg$0.95·
Coles$5.50/1kg$2.20
ground turmeric
$0.57/10g
need 3 gStonemill Turmeric Ground 60g$3.39
Aldi$0.57/10g$3.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.85/10g$2.90
spinach
$3.96/1kg
need 60 gMarket Fare Spinach 250g 0.25kg$0.99closest match
Aldi$3.96/1kg$0.99·
Woolworths$27.50/1kg$3.30·
Coles$27.50/1kg$3.30
lemon
$0.79/1 ea
need 0.5 itemsAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Woolworths$6.85

tomato puree
$0.29/100g
need 15 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

coconut cream
$0.43/100ml
need 125 mlEssentials Woolworths Essentials Coconut Cream 400ml$1.70closest match
Woolworths$0.43/100ml$1.70·
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Coles$1.25/100ml$5.00

fresh coriander
$0.88/10g
need 1 handfulHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$3.30/1 ea$3.30
Buy at
Coles$13.00

canned cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 400 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Coles$6.75/1kg$2.70·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$10.76/1kg$2.69


