
Soothing Tomato & Kimchi Broth
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This light refreshing broth is just the thing for long summer evenings. It’s full of feel-good ingredients like miso, ginger and kimchi, and the perfect way to use up a glut of ripe cherry tomatoes.
Ingredients
- soba noodles150 g
- olive oil30 ml
- garlic cloves — thinly sliced2 ea
- fresh ginger — thinly sliced10 g
- cherry tomatoes200 g
- kimchi30 g
- white miso paste12 g
- tenderstem broccoli — cut into bite-sized pieces100 g
- tahini — to drizzle15 g
- dried chilli flakes1 pinch
Method
- Cook the noodles according to packet instructions until al dente. Drain and refresh under cold water until cool to touch, then set aside.
- Warm the oil in a saucepan set over medium—high heat. Add the garlic, ginger and tomatoes. Cook for 8—10 minutes, stirring frequently, until the tomatoes are soft and bursting open.
- Pour in 1L boiling water, then add the kimchi, miso and a pinch of salt (to taste). Bring to a vigorous simmer and add the tenderstem. Cook for 3—4 minutes until just cooked.
- To serve, divide the noodles into bowls and ladle over the broth. Drizzle generously with tahini and a pinch of chilli flakes.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 150 g Buckwheat noodles instead of soba noodles
Cook the buckwheat noodles to the packet time, usually 4 to 5 minutes, and rinse well under cold water as written; check the miso is rice-based.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $33.28 · 63% spare
$12.18
missing 2 items
Aldiyou pay $24.00 · 57% spare
$10.23
missing 3 items
Colesyou pay $30.06 · 62% spare
$11.41
missing 3 items
$8.35a serve
from $8.35 a serve at Woolworths · 8 of 10 ingredients priced
About $16.70 of ingredients used for 2 serves.
$40.82 across 3 shops · all 10 items priced · $5.00 more for bigger packs, 71% spare for later
$12.18
missing 2 items
you'll pay $33.28 · 63% of it spare
$10.23
missing 3 items
you'll pay $24.00 · 57% of it spare
$11.41
missing 3 items
you'll pay $30.06 · 62% of it spare
Buy at
Aldi$19.62
olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
fresh ginger
$29.99/1kg
need 10 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
kimchi
$5.63/1kg
need 30 gDeli Originals Kimchi 460g 0.46kg$2.59closest match
Aldi$5.63/1kg$2.59·
Coles$2.25/100g$4.50·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$16.20

soba noodles
$1.48/100g
need 150 gHakubaku Organic Japanese Soba Buckwheat Noodles 98% Ff 270g$4.00
Woolworths$1.48/100g$4.00·
ColesN/A·
AldiN/A

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 200 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69

white miso paste
$2.16/100g
need 12 gAyam Nasi Goreng Paste 185g$4.00
Woolworths$2.16/100g$4.00·
ColesN/A·
AldiN/A

tenderstem broccoli
$11.00/1kg
need 100 gMcCain Broccoli 500g$5.50closest match
Woolworths$11.00/1kg$5.50·
Aldi$1.69/1 ea$1.69·
Coles$2.90/1 ea$2.90
Buy at
Coles$5.00

tahini
$3.33/100g
need 15 gTahini Neri Labneh Original 150g$5.00
Coles$3.33/100g$5.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A