
Slow Cooker Vegetable Soup
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A creamy, comforting blended soup with seven different vegetables, made in the slow cooker.
Ingredients
- butternut squash — chopped700 g
- carrots — 2; chopped150 g
- parsnips — chopped2 ea
- onion — chopped1 ea
- potato — 1; chopped200 g
- celery sticks — chopped2 ea
- garlic cloves2 ea
- vegetable stock1000 ml
Method
- Cut the vegetables into small, evenly sized pieces and put them in the slow cooker.
- Pour over the vegetable stock, season with salt and pepper and stir well.
- Cook on high for 4 hours or low for 8 hours, until the root vegetables are completely tender.
- Blend with a stick blender in the slow cooker to your preferred texture.
- Taste and adjust the seasoning, stir in a little single cream if you like, and serve hot.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $19.99 · 12% spare
$17.53
missing 1 item
Colesyou pay $19.16 · 1% spare
$19.11
missing 2 items
Aldiyou pay $11.80 · 18% spare
$9.70
missing 3 items
$4.38a serve
from $4.38 a serve at Woolworths · 7 of 8 ingredients priced
About $17.53 of ingredients used for 4 serves.
$26.30 across 3 shops · all 8 items priced · $1.52 more for bigger packs, 7% spare for later
$17.53
missing 1 item
you'll pay $19.99 · 12% of it spare
$19.11
missing 2 items
you'll pay $19.16 · 1% of it spare
$9.70
missing 3 items
you'll pay $11.80 · 18% of it spare
Buy at
Woolworths$9.59

carrots
$1.70/1kg
need 150 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

vegetable stock
$0.39/100ml
need 1 LNuttelex Vegetable Stock 1L$3.90
Woolworths$0.39/100ml$3.90·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$8.71
potato
$3.99/1kg
need 200 g2 × approx. 0.14kg per piece$0.56closest match
Aldi$3.99/1kg$0.56·
Coles$4.30/1kg$0.86·
Woolworths$4.88/1kg$2.00
celery sticks
$13.30/1kg
need 2 itemsCelery Sticks 300g 0.3kg$3.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$13.30/1kg$3.99·
Woolworths$18.00/1kg$4.50·
Coles$16.00/1kg$4.80
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
Buy at
Coles$8.00

butternut squash
$2.13/1L
need 700 gKirks Lemon Squash Soft Drink Multipack Cans 375ml 10 pack$8.00real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$2.13/1L$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
