Slow Cooker Sausage Casserole

Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com

A slimming-friendly, hearty sausage casserole to pop in the slow cooker and have ready for dinner.

Serves 6 310 min 22g proteinKid-friendly
dairy-freechickenlegumesslow-cookbritish
More from @pinchofnom

Ingredients

  • chicken sausages600 g
  • onions — diced2 ea
  • peppers — diced2 ea
  • carrots — peeled and cut into thick chunks; 5 medium400 g
  • small potatoes — peeled and cut into big chunks600 g
  • canned chopped tomatoes800 g
  • tomato purée3 tbsp
  • chicken stock cube — made up with 250 ml water1 ea
  • garlic cloves — crushed2 ea
  • dried oregano — ½ tsp0.5 g
  • dried thyme — 1 tsp1 g
  • fresh parsley — chopped15 g
  • canned butter beans — drained400 g
  • beef stock pot1 ea
  • Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
  • bay leaf1 ea

Method

  1. Put all the ingredients except the sausages, butter beans and stock pot into the slow cooker. Stir well.
  2. Add the sausages and give another quick stir.
  3. Cook on High for 5 hours, or Low to Medium for 6-8 hours.
  4. Check to make sure all the veg is cooked through. Stir in the butter beans and stock pot. Check the seasoning and add some salt and freshly ground black pepper if needed.
  5. Allow to cook for another 20-30 minutes to heat up the butter beans, then serve

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Slow Cooker Vegetarian Sausage Casserole

    • 600 g vegetarian sausages instead of chicken sausages
    • 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
    • 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
    • 20 ml vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

    Vegetarian sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.

  • Vegan

    Slow Cooker Vegan Sausage Casserole

    • 600 g vegan sausages instead of chicken sausages
    • 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
    • 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
    • 20 ml vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

    Vegan sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.

  • Gluten-free

    • 600 g gluten-free chicken sausages instead of chicken sausages
    • 1 ea gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
    • 1 ea gluten-free beef stock pot instead of beef stock pot
    • 20 ml gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Coles

    you pay $56.17 · 28% spare

    $40.24

    missing 3 items

  • WoolworthsBest choice

    you pay $39.66 · 47% spare

    $20.92

    missing 4 items

  • Aldi

    you pay $25.20 · 27% spare

    $18.28

    missing 7 items

$6.71a serve

from $6.71 a serve at Coles · 13 of 16 ingredients priced

About $40.24 of ingredients used for 6 serves.

$46.69 across 3 shops · 15 of 16 items priced · $1.11 more for bigger packs, 41% spare for later

Coles

$40.24

missing 3 items

you'll pay $56.17 · 28% of it spare

WoolworthsBest choice

$20.92

missing 4 items

you'll pay $39.66 · 47% of it spare

Aldi

$18.28

missing 7 items

you'll pay $25.20 · 27% of it spare

Buy at Coles$13.35

chicken stock cube

$0.41/10g

need 1 itemMassel Chicken Style Stock Cubes 105g$4.30 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

ColesColes$0.41/10g$4.30·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

canned butter beans

$2.26/1kg

need 400 gColes Butter Beans 420g$0.95

ColesColes$2.26/1kg$0.95·WoolworthsWoolworths$3.50/1kg$1.40·AldiAldiN/A

beef stock pot

$2.86/100g

need 1 itemLee Kum Kee Mos Spicy Hot Pot 70g$2.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

ColesColes$2.86/100g$2.00·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

bay leaf

$36.67/1kg

need 1 itemColes Baby Spinach 60g$2.20 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

ColesColes$36.67/1kg$2.20·WoolworthsWoolworths$36.67/1kg$2.20·AldiAldi$13.30/1kg$3.99

Buy at Aldi$13.34

peppers

$10.68/1kg

need 2 itemsDeli Originals Grilled Peppers 280g 0.28kg$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AldiAldi$10.68/1kg$2.99·WoolworthsWoolworthsN/A·ColesColesN/A

Buy at Woolworths$20.00

chicken sausages

$22.22/1kg

need 600 gPeppercorn 7 Pack Extra Lean Chicken Sausages 450g$10.00closest match

WoolworthsWoolworths$22.22/1kg$10.00·ColesColes$27.00/1kg$13.50·AldiAldiN/A

fresh parsley

$2.90/1 ea

need 15 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

WoolworthsWoolworths$2.90/1 ea$2.90·AldiAldi$2.99/1 ea$2.99·ColesColes$2.20/10g$3.30

Worcestershire sauce

$1.08/100ml

need 15 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40

WoolworthsWoolworths$1.08/100ml$5.40·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Not priced

  • tomato purée · 3 tbsp