
Slow Cooker Hunter's Chicken
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
We love chicken, BBQ sauce and cheese (who doesn't?!) AND we love any excuse to crack out the slow cooker. This easy-peasy Slow Cooker Hunter's Chicken recipe means you can come home to your favourite pub grub order, piping hot and ready to serve.
Ingredients
- chicken breast — 4 breasts600 g
- bacon medallions4 ea
- reduced-fat cheddar — grated80 g
- onion — diced0.5 ea
- garlic cloves — crushed2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- tomato purée1 tbsp
- lemon — juiced0.5 ea
- BBQ seasoning1 tbsp
- smoked paprika — ¼ tsp0.6 g
- balsamic vinegar — 1 tbsp15 ml
- Worcestershire sauce — 2 tbsp30 ml
- white wine vinegar — 2 tbsp30 ml
- hot sauce1 tbsp
- mustard powder1 tsp
- granulated sweetener1 tsp
Method
- Take each chicken breast, wrap a bacon medallion around the middle and secure it with a cocktail stick.
- Set the chicken aside, then add all of the remaining ingredients into the slow cooker and stir well.
- Place the chicken on top and replace the lid. Cook on high for 2½-3 hours (or low if you're leaving it on all day).
- When the time is up, check that the chicken is cooked. Remove it from the slow cooker and set aside.
- Blitz the sauce with a stick blender until smooth.
- Place the cooked chicken in an ovenproof dish and remove the cocktail sticks.
- Pour the sauce over the chicken breasts and top with cheese. Divide the cheese equally between all four chicken breasts.
- Place under a hot grill until the cheese is melted and a nice golden colour.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 40 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 80 g Dairy-free cheese instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese melts more slowly, so give it an extra minute or two under the grill and watch that it does not scorch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $57.07 · 33% spare
$38.19
missing 4 items
WoolworthsBest choiceyou pay $46.44 · 32% spare
$31.47
missing 6 items
Aldiyou pay $30.13 · 41% spare
$17.84
missing 8 items
$8.68a serve
from $8.68 a serve at Coles · 12 of 16 ingredients priced
About $34.73 of ingredients used for 4 serves.
$52.81 across 3 shops · 14 of 16 items priced · $5.30 more for bigger packs, 45% spare for later
$38.19
missing 4 items
you'll pay $57.07 · 33% of it spare
$31.47
missing 6 items
you'll pay $46.44 · 32% of it spare
$17.84
missing 8 items
you'll pay $30.13 · 41% of it spare
Buy at
Woolworths$17.43

onion
$0.63/1 ea
need 0.5 itemsOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

BBQ seasoning
$0.96/10g
need 1 tbspMingle Peri Peri BBQ Seasoning 25g$2.40real special
Woolworths$0.96/10g$2.40·
ColesN/A·
AldiN/A

smoked paprika
$0.46/10g
need 0.6 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match
Woolworths$0.46/10g$6.50·
Aldi$0.65/10g$2.59·
Coles$0.77/10g$3.00

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 30 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$24.05
chicken breast
$13.98/1kg
need 600 g2 × Berg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$21.00/1kg$2.10·
Woolworths$25.00/1kg$7.50
reduced-fat cheddar
$0.97/100g
need 80 gDamora Snakz Snakz Cheddar 175g$1.69
Aldi$0.97/100g$1.69·
Coles$12.14/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
lemon
$0.79/1 ea
need 0.5 itemsAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
mustard powder
$1.00/100g
need 1 tspMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Coles$2.50/100g$5.00·
Woolworths$1.85/100g$5.55
Buy at
Coles$11.33

white wine vinegar
$0.50/100ml
need 30 mlColes Italian White Wine Vinegar 500ml$2.50closest match
Coles$0.50/100ml$2.50·
Aldi$0.50/100ml$2.49·
WoolworthsN/A

hot sauce
$1.52/100ml
need 1 tbspFountain Spicy Red Sauce Hot Sauce 250ml$3.80closest match
Coles$1.52/100ml$3.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

granulated sweetener
$1.70/100g
need 1 tspWhole Earth Blue Agave Sweetner Raw 330g$5.60real special
Coles$1.70/100g$5.60·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Not priced
- bacon medallions · 4 items
- tomato purée · 1 tbsp

