
Slow Cooker Chicken Thighs
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
Juicy, fall-apart chicken thighs with a garlic and paprika rub, browned then slow cooked in a garlic butter stock.
Ingredients
- boneless skinless chicken thighs680 g
- paprika5 ml
- garlic granules5 ml
- Italian seasoning5 ml
- olive oil15 ml
- chicken stock100 ml
- butter30 g
- garlic cloves — crushed2 ea
Method
- Mix the paprika, garlic granules and Italian seasoning in a small bowl.
- Coat the chicken thighs all over in the spice mix.
- Heat the olive oil in a large pan over a medium heat and fry the chicken thighs for 4 minutes until browned.
- Move the browned chicken to the slow cooker.
- Add the crushed garlic, chicken stock and butter to the slow cooker.
- Cook on high for 2.5 hours or on low for 3-4 hours.
- Serve, sprinkled with chopped fresh basil if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 30 ml Olive oil instead of butter
Add the olive oil with the garlic and stock in place of the butter; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Colesyou pay $46.71 · 46% spare
$25.19
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $25.30 · 48% spare
$13.11
missing 1 item
Aldiyou pay $32.55 · 51% spare
$15.81
missing 2 items
$8.40a serve
$8.40 a serve, cheapest at Coles
About $25.19 of ingredients used for 3 serves.
$37.66 across 3 shops · all 8 items priced · $1.98 more for bigger packs, 53% spare for later
$25.19
no items missing
you'll pay $46.71 · 46% of it spare
$13.11
missing 1 item
you'll pay $25.30 · 48% of it spare
$15.81
missing 2 items
you'll pay $32.55 · 51% of it spare
Buy at
Aldi$30.16
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 680 gBroad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
Italian seasoning
$3.23/100g
need 5 mlEl Tora Fajita Seasoning 40g$1.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$3.23/100g$1.29·
Coles$0.39/10g$2.40·
Woolworths$1.00/10g$3.50
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
butter
$1.60/100g
need 30 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
Buy at
Woolworths$4.00

paprika
$0.67/10g
need 5 mlWoolworths Paprika Ground 30g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.53/10g$2.39·
Coles$0.32/10g$3.20

garlic granules
$0.44/10g
need 5 mlWoolworths Garlic Granules 45g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Buy at
Coles$3.50

chicken stock
$0.35/100ml
need 100 mlCampbell's Real Stock Unsalted Chicken Chicken 100ml$3.50closest match