Slow Cooker Chicken Korma

Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com

A mild, creamy, family-friendly chicken korma cooked in the slow cooker with coconut milk and ground almonds.

Serves 4 195 minKid-friendly
dairy-freechickenslow-cookindian

Ingredients

  • olive oil30 ml
  • chicken thighs650 g
  • garlic cloves — crushed3 ea
  • fresh ginger — peeled and grated30 g
  • shallots — diced4 ea
  • ground cumin5 ml
  • paprika5 ml
  • ground turmeric5 ml
  • ground coriander5 ml
  • garam masala5 ml
  • tomato purée15 ml
  • chilli powder2.5 ml
  • coconut milk400 ml
  • chicken stock100 ml
  • ground almonds20 g
  • desiccated coconut10 g
  • mango chutney20 g

Method

  1. Heat the oil in a pan and brown the chicken thighs for 1 minute on each side, then move them to the slow cooker.
  2. Add the shallots, garlic and ginger to the pan and cook on a low heat for 2 minutes.
  3. Add all the spices and the tomato purée, take the pan off the heat and mix well.
  4. Add the spice mixture to the slow cooker with the coconut milk and chicken stock.
  5. Add the ground almonds, desiccated coconut and mango chutney, mix well and cook on high for 3 hours.
  6. Serve with rice, topped with flaked almonds, sultanas and fresh coriander if you like.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Slow Cooker Chickpea Korma

    • 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
    • 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock

    Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.

  • Vegan

    Slow Cooker Chickpea Korma

    • 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
    • 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock

    Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • WoolworthsBest choice

    you pay $47.10 · 42% spare

    $27.31

    missing 3 items

  • Coles

    you pay $62.94 · 44% spare

    $35.50

    missing 4 items

  • Aldi

    you pay $53.50 · 44% spare

    $30.09

    missing 5 items

$6.83a serve

from $6.83 a serve at Woolworths · 14 of 17 ingredients priced

About $27.31 of ingredients used for 4 serves.

$57.45 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $3.27 more for bigger packs, 44% spare for later

WoolworthsBest choice

$27.31

missing 3 items

you'll pay $47.10 · 42% of it spare

Coles

$35.50

missing 4 items

you'll pay $62.94 · 44% of it spare

Aldi

$30.09

missing 5 items

you'll pay $53.50 · 44% of it spare

Buy at Woolworths$15.60

shallots

$28.00/1kg

need 4 itemsDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$28.00/1kg$2.80·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

ground cumin

$0.67/10g

need 5 mlWoolworths Cumin Ground Ground 30g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$0.67/10g$2.00·ColesColes$0.10/10g$2.40·AldiAldi$0.63/10g$2.89

paprika

$0.67/10g

need 5 mlWoolworths Paprika Ground 30g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$0.67/10g$2.00·AldiAldi$0.53/10g$2.39·ColesColes$0.32/10g$3.20

ground turmeric

$0.67/10g

need 5 mlWoolworths Turmeric Ground Ground 30g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$0.67/10g$2.00·ColesColes$0.85/10g$2.90·AldiAldi$0.57/10g$3.39

ground coriander

$1.00/10g

need 5 mlWoolworths Coriander Seeds Ground 20g$2.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$1.00/10g$2.00·ColesColes$0.83/10g$2.50·AldiAldi$0.70/10g$2.79

garam masala

$1.12/10g

need 5 mlHoyt's Garam Masala 25g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$1.12/10g$2.80·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

chilli powder

$0.08/10g

need 2.5 mlMaharajah's Choice Chilli Powder Spice 250g$2.00closest matchreal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$0.08/10g$2.00·AldiAldi$0.51/10g$2.09·ColesColes$0.45/10g$2.25

Buy at Aldi$39.95

Buy at Coles$1.90

chicken stock

$0.19/100ml

need 100 mlColes Liquid Real Stock Chicken 1L$1.90closest match

ColesColes$0.19/100ml$1.90·WoolworthsWoolworths$0.39/100ml$3.90·AldiAldiN/A

Not priced

  • tomato purée · 15 ml
  • mango chutney · 20 g