
Slow-Cooked Beef Ragu
Recipe from Hannah Medellin · original post
Beef, bacon and a hidden-veg soffritto, slow cooked until it pulls apart. Toss through penne, spoon over mash or use as a pie filling.
Ingredients
- beef chuck — or gravy beef1.1 kg
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- brown onion — finely chopped; 1 onion150 g
- carrots — finely chopped; 2 carrots240 g
- celery sticks — finely chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- middle bacon — chopped500 g
- passata — or crushed tomatoes700 g
- tomato paste — 2 tbsp40 g
- chicken stock — 2 cup500 ml
- dried oregano — 2 tsp2 g
- dried thyme — 1 tsp1 g
- bay leaves3 ea
- penne — or pasta of choice, to serve500 g
- parmesan — grated, to serve40 g
Method
- Heat a drizzle of olive oil in a large pan over medium heat. Add the onion, carrot and celery and cook for 5–7 minutes until softened. (Blitzing the vegetables together first hides them from picky eaters.)
- Add the garlic and cook for a further minute, then transfer the mixture to your slow cooker or pressure cooker.
- In the same pan, increase the heat and sear the beef on all sides until browned. Transfer it to the slow cooker.
- Cook the chopped bacon in the pan until golden and slightly crispy, then add it to the slow cooker.
- Pour in the passata and chicken stock, then add the tomato paste, oregano, thyme, bay leaves, salt and pepper. Stir to combine.
- Cook on low for 6–8 hours in a slow cooker, or on the pressure cooker setting for 45–60 minutes, until the beef is very tender and pulls apart easily.
- Break the beef into smaller pieces with a potato masher.
- Cook the pasta according to the packet, then toss it through the ragu, adding a little pasta water to loosen the sauce if needed.
- Serve with grated parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 500 g Gluten-free penne instead of penne
Cook the gluten-free penne to its packet time and toss it through straight away, as it firms up if left to sit.
Dairy-free
- Leave out the parmesan
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $85.55 · 33% spare
$57.49
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $50.89 · 41% spare
$30.24
missing 1 item
Aldiyou pay $43.24 · 47% spare
$22.96
missing 4 items
$9.58a serve
$9.58 a serve, cheapest at Woolworths
About $57.49 of ingredients used for 6 serves.
$83.69 across 3 shops · all 15 items priced · $5.01 more for bigger packs, 43% spare for later
$57.49
no items missing
you'll pay $85.55 · 33% of it spare
$30.24
missing 1 item
you'll pay $50.89 · 41% of it spare
$22.96
missing 4 items
you'll pay $43.24 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$35.14
olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
celery sticks
$13.30/1kg
need 2 itemsCelery Sticks 300g 0.3kg$3.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$13.30/1kg$3.99·
Woolworths$18.00/1kg$4.50·
Coles$16.00/1kg$4.80
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
middle bacon
$9.99/1kg
need 500 gBerg Middle Bacon 1kg$9.99
Aldi$9.99/1kg$9.99·
Woolworths$22.00/1kg$5.50·
Coles$11.00/1kg$11.00
passata
$0.27/100g
need 700 gRemano Authentic Italian Passata 700g$1.89closest match
Aldi$0.27/100g$1.89·
Woolworths$0.36/100g$2.50·
Coles$0.36/100g$2.50
tomato paste
$0.28/100g
need 40 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
dried thyme
$1.08/10g
need 1 gStonemill Thyme Leaves 25g$2.69closest match
Aldi$1.08/10g$2.69·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Coles$1.20/10g$1.80
Buy at
Woolworths$44.15

beef chuck
$19.50/1kg
need 1.1 kg2 × Woolworths Beef Chuck Steak Medium 380g - 800g$15.60
Woolworths$19.50/1kg$15.60·
ColesN/A·
AldiN/A

brown onion
$2.50/1kg
need 150 gWoolworths Onion Brown Bag 1kg$2.50
Woolworths$2.50/1kg$2.50·
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Coles$4.20/1kg$0.84

carrots
$1.70/1kg
need 240 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

dried oregano
$2.00/10g
need 2 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

bay leaves
$1.50/10g
need 3 itemsHoyt's Bay Leaves 15g$2.25 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$1.50/10g$2.25·
Coles$1.50/10g$2.25·
Aldi$6.48/10g$2.59
Buy at
Coles$4.40

chicken stock
$0.35/100ml
need 500 mlCampbell's Real Stock Unsalted Chicken Chicken 100ml$3.50closest match

