
Simply Pumpkin Muffins
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Super-moist, deliciously spiced and extra soft pumpkin muffins with a little extra ginger: the perfect anytime fall treat.
Ingredients
- all-purpose flour219 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — 1 ½ tsp3.8 g
- pumpkin pie spice1.5 tsp
- ground ginger0.25 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- vegetable oil120 ml
- granulated sugar100 g
- brown sugar100 g
- canned pumpkin puree340 g
- large eggs2 ea
- milk60 ml
Method
- Preheat oven to 425°F (218°C). Spray a 12-count muffin pan with nonstick spray or line with cupcake liners.
- In a large bowl, whisk the flour, baking soda, cinnamon, pumpkin pie spice, ginger, and salt together. Set aside.
- In a medium bowl, whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, pumpkin puree, eggs, and milk together. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk just until combined and no flour pockets remain. Fold in 180 g chocolate chips at this point, if you like.
- Spoon the batter into the liners, filling them all the way to the top. Sprinkle with coarse sugar, if desired.
- Bake for 5 minutes at 425°F (218°C), then, keeping the muffins in the oven, reduce the oven temperature to 350°F (177°C). Bake for an additional 16–17 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean (about 21–22 minutes in total). Cool for 5 minutes in the pan before enjoying.
- Cover tightly and store at room temperature for up to 1 week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of milk
Stir the ground flaxseed into 90 ml water and leave 10 minutes to thicken before whisking it in with the wet ingredients; bake as written, allowing 1 to 2 extra minutes if the centres are still wet.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
Whisk in the oat milk exactly as the milk; baking times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $36.58 · 65% spare
$12.77
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $22.89 · 82% spare
$4.09
missing 3 items
Colesyou pay $35.68 · 78% spare
$7.70
missing 4 items
$0.89a serve
$0.89 a serve, cheapest at Woolworths
About $10.69 of ingredients used for 12 serves.
$32.92 across 3 shops · all 12 items priced · $2.68 more for bigger packs, 79% spare for later
$12.77
no items missing
you'll pay $36.58 · 65% of it spare
$4.09
missing 3 items
you'll pay $22.89 · 82% of it spare
$7.70
missing 4 items
you'll pay $35.68 · 78% of it spare
Buy at
Aldi$15.42
ground cinnamon
$0.58/10g
need 3.8 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
pumpkin pie spice
$0.17/10g
need 1.5 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
ground ginger
$0.60/10g
need 0.25 tspStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
vegetable oil
$0.27/100ml
need 120 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
milk
$1.75/1L
need 60 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
Buy at
Woolworths$11.60

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 219 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 340 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

