
Shirazi Salad
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A finely chopped Persian cucumber, tomato and herb salad with a lime and olive oil dressing — a spoon salad.
Ingredients
- extra-virgin olive oil45 ml
- limes — juiced2 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- Persian cucumbers — finely chopped3 ea
- Roma tomatoes — finely chopped3 ea
- red onion — finely chopped50 g
- small green bell pepper — seeded and finely chopped, optional0.5 ea
- fresh cilantro — chopped8 g
- fresh parsley — chopped8 g
- fresh mint — chopped8 g
Method
- In a large bowl, whisk together the olive oil, 3 tablespoons of lime juice, salt and pepper until well combined.
- Add the cucumbers, tomatoes, red onion, green bell pepper, cilantro, parsley and mint on top of the dressing.
- Toss gently to combine the dressing with the vegetables and herbs. Serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $32.60 · 55% spare
$14.67
missing 2 items
Woolworthsyou pay $34.30 · 38% spare
$21.31
missing 2 items · $6.64 more
Aldiyou pay $36.04 · 28% spare
$25.79
missing 2 items · $11.12 more
$4.55a serve
from $4.55 a serve at Coles · 9 of 11 ingredients priced
About $18.18 of ingredients used for 4 serves.
$39.48 across 2 shops · 10 of 11 items priced · $4.43 more for bigger packs, 52% spare for later
$14.67
missing 2 items
you'll pay $32.60 · 55% of it spare
$21.31
missing 2 items · $6.64 more
you'll pay $34.30 · 38% of it spare
$25.79
missing 2 items · $11.12 more
you'll pay $36.04 · 28% of it spare
Buy at
Coles$19.81

Persian cucumbers
$4.90/1kg
need 3 items3 × Coles Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special
Coles$4.90/1kg$0.78·
Woolworths$1.42/1 ea$1.42·
Aldi$6.99/1kg$1.47

Roma tomatoes
$9.90/1kg
need 3 items3 × Coles Roma Tomatoes Loose approx. 70g$0.69
Coles$9.90/1kg$0.69·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$11.96/1kg$2.99

small green bell pepper
$0.54/10g
need 0.5 itemsColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

fresh parsley
$2.20/10g
need 8 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99

fresh mint
$4.29/100g
need 8 gCadbury Twirl Mint 35g$1.50closest match
Coles$4.29/100g$1.50·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
Buy at
Aldi$19.67
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
limes
$16.23/1kg
need 2 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$16.23/1kg$6.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
salt
$0.04/10g
need 3 gStonemill Table Salt 750g$2.99closest match
Aldi$0.04/10g$2.99·
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.25 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Not priced
- fresh cilantro · 8 g
