
Sheet Pan Eggs
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A vegetable egg bake for meal prep: eggs, cheddar and veg baked on a sheet pan and sliced into portions.
Ingredients
- eggs10 ea
- milk60 ml
- cheddar cheese — grated60 g
- spinach — chopped60 g
- red pepper — diced1 ea
- cherry tomatoes — 10; sliced150 g
- spring onions — 4; sliced60 g
- broccoli — 1/2 head; cut into small florets175 g
Method
- Preheat the oven to 200°C (180°C fan) / Gas 6 and lightly oil a large sheet pan.
- Crack the eggs into a large bowl, add the milk and a pinch of salt and pepper and whisk together.
- Add the cheese, spinach, red pepper, tomatoes, spring onions and broccoli and mix well.
- Pour the mixture into the sheet pan.
- Bake for 20-25 minutes, until the eggs are cooked and firm.
- Leave to cool for a few minutes, then cut into slices.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
- 60 g Dairy-free cheddar instead of cheddar cheese
Whisk the oat milk into the eggs and mix in the dairy-free cheddar as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
ColesBest choiceyou pay $27.75 · 41% spare
$16.29
no items missing
Woolworthsyou pay $31.60 · 38% spare
$19.58
no items missing · $3.29 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $22.99 · 44% spare
$12.87
missing 1 item
$1.81a serve
$1.81 a serve, cheapest at Coles
About $16.29 of ingredients used for 9 serves.
$27.11 across 3 shops · all 8 items priced · $2.94 more for bigger packs, 46% spare for later
$16.29
no items missing
you'll pay $27.75 · 41% of it spare
$19.58
no items missing · $3.29 more
you'll pay $31.60 · 38% of it spare
$12.87
missing 1 item
you'll pay $22.99 · 44% of it spare
Buy at
Aldi$17.31
eggs
$0.82/100g
need 10 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$0.71/100g$5.00·
Woolworths$1.07/100g$6.40
milk
$1.75/1L
need 60 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 60 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
spinach
$3.96/1kg
need 60 gMarket Fare Spinach 250g 0.25kg$0.99closest match
Aldi$3.96/1kg$0.99·
Coles$5.00/1kg$1.25·
Woolworths$27.50/1kg$3.30
spring onions
$2.69/1 ea
need 60 gSpring Onion Bunch 1 each$2.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.69/1 ea$2.69·
Woolworths$3.00/1 ea$3.00·
Coles$3.00/1 ea$3.00
Buy at
Coles$7.10

red pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90
Buy at
Woolworths$2.70

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 150 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69
