
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing, fresh herbs, and goat cheese. This vibrant, satisfying salad is perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- green lentils200 g
- garlic cloves — peeled2 ea
- bay leaf1 ea
- Brussels sprouts — trimmed and halved450 g
- medium butternut squash — peeled and cut into cubes1 ea
- small red onion — cut into 2.5 cm chunks1 ea
- fresh thyme6 sprig
- extra-virgin olive oil — divided105 ml
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- paprika — ½ tsp1.3 g
- goat cheese — crumbled85 g
- toasted pumpkin seeds35 g
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
- Dijon mustard1 tbsp
- kosher salt — 1 ¼ tsp; divided7.5 g
- black pepper — divided0.75 tsp
Method
- In a medium pot, combine lentils, 4 cups of water, garlic, bay leaf, and 1/2 tsp. salt; bring to a boil over high heat. Reduce heat to medium-low and simmer for 20 to 30 minutes, until lentils are tender. Drain any excess water, and discard bay leaf.
- Meanwhile, preheat oven to 425°F (220°C). Add Brussels sprouts, butternut squash, red onion, and thyme sprigs to a large rimmed baking sheet. Drizzle with olive oil, and season with coriander, paprika, remaining 1/2 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Roast for 40 minutes, tossing once midway through. Discard thyme sprigs (they should be mostly bare).
- Prepare Maple-Mustard Dressing by combining vinegar, maple syrup and mustard in a glass jar or small mixing bowl; mix to combine. Gradually stream in olive oil, whisking constantly, until smooth. Season with salt and pepper.
- Combine lentils and roasted veggies in a large serving bowl or platter. Add half of dressing and toss to combine. Drizzle remaining dressing overtop, and garnish with goat cheese and toasted pumpkin seeds.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Dairy-free
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $64.48 · 62% spare
$24.62
missing 1 item
Colesyou pay $67.40 · 54% spare
$31.04
missing 1 item · $6.42 more
Aldiyou pay $44.27 · 52% spare
$21.20
missing 3 items
$4.68a serve
from $4.68 a serve at Woolworths · 16 of 17 ingredients priced
About $28.07 of ingredients used for 6 serves.
$63.16 across 3 shops · all 17 items priced · $3.18 more for bigger packs, 69% spare for later
$24.62
missing 1 item
you'll pay $64.48 · 62% of it spare
$31.04
missing 1 item · $6.42 more
you'll pay $67.40 · 54% of it spare
$21.20
missing 3 items
you'll pay $44.27 · 52% of it spare
Buy at
Aldi$32.82
green lentils
$2.12/1kg
need 200 gNew Season Standard$0.89
Aldi$2.12/1kg$0.89·
Woolworths$2.26/1kg$0.95·
Coles$5.50/1kg$2.20
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
Brussels sprouts
$4.98/1kg
need 450 gMarket Fare Brussels Sprouts 500g 0.5kg$2.49
Aldi$4.98/1kg$2.49·
Woolworths$5.00/1kg$2.50·
Coles$5.00/1kg$2.50
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 105 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
ground coriander
$0.70/10g
need 2.5 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
toasted pumpkin seeds
$1.43/100g
need 35 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
Dijon mustard
$1.21/100g
need 1 tbspColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
black pepper
$0.22/10g
need 0.75 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Coles$29.51

bay leaf
$36.67/1kg
need 1 itemColes Baby Spinach 60g$2.20 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$36.67/1kg$2.20·
Woolworths$36.67/1kg$2.20·
Aldi$13.30/1kg$3.99

medium butternut squash
$2.13/1L
need 1 itemKirks Lemon Squash Soft Drink Multipack Cans 375ml 10 pack$8.00real special
Coles$2.13/1L$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

fresh thyme
$0.16/10g
need 6 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69

paprika
$0.32/10g
need 1.3 gHoyt's Hungarian Sweet Paprika 100g$3.20closest match
Coles$0.32/10g$3.20·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.53/10g$2.39


