
Roasted Tomato Basil Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Roasted fresh tomatoes and carrots give this tomato basil soup concentrated flavor and a rustic texture without cream, with basil, thyme, oregano, cumin and paprika.
Ingredients
- roma tomatoes — halved1360 g
- carrots — peeled and chopped130 g
- extra virgin olive oil — divided60 ml
- yellow onions — chopped2 ea
- garlic cloves — minced5 ea
- canned crushed tomatoes245 g
- fresh basil leaves55 g
- fresh thyme4 sprig
- dried oregano — 1 tsp1 g
- sweet paprika — ½ tsp1.3 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- lime — to serve1 ea
Method
- Preheat your oven to 450°F (230°C).
- In a large bowl, toss the tomatoes and carrots with a generous drizzle of olive oil and a pinch of salt and black pepper. Spread them in a single layer on a large baking sheet and roast until the tomatoes have deflated and are beginning to char at the edges, about 30 minutes. Cool for about 10 minutes.
- Transfer the roasted carrots and tomatoes, skins and seeds included, to a food processor. Add a splash of water and blend until broken down, stopping before it is completely smooth.
- In a large pot, heat 2 tablespoons of olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook until softened, about 3 minutes. Add the garlic and cook until golden, about 1 minute.
- Pour in the roasted tomato mixture. Stir in the crushed tomatoes, basil, thyme, oregano, paprika, cumin and 600 ml (2 1/2 cups) of water. Season with salt and pepper. Bring to a boil, then lower the heat, cover with the lid slightly ajar and simmer for about 20 minutes.
- Discard the thyme sprigs. Thin with a little water if you like. Ladle into bowls and finish with a squeeze of lime juice and a drizzle of olive oil. Serve with grilled bread or toast.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
ColesBest choiceyou pay $49.30 · 31% spare
$34.21
no items missing
Woolworthsyou pay $58.42 · 35% spare
$37.74
no items missing · $3.53 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $45.99 · 33% spare
$30.99
missing 2 items
$6.34a serve
$6.34 a serve, cheapest at Coles
About $38.05 of ingredients used for 6 serves.
$44.59 across 3 shops · all 12 items priced · $2.65 more for bigger packs, 40% spare for later
$34.21
no items missing
you'll pay $49.30 · 31% of it spare
$37.74
no items missing · $3.53 more
you'll pay $58.42 · 35% of it spare
$30.99
missing 2 items
you'll pay $45.99 · 33% of it spare
Buy at
Coles$19.96

roma tomatoes
$6.75/1kg
need 1.36 kg4 × Mutti Whole Baby Roma Tomatoes 400g$2.70closest match
Coles$6.75/1kg$2.70·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$9.35/1kg$4.49

fresh thyme
$0.16/10g
need 4 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

ground cumin
$0.10/10g
need 1.3 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89
Buy at
Aldi$21.67
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 5 items5 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
fresh basil leaves
$2.99/1 ea
need 55 gBasil Bunch 1 each$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$1.43/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00
lime
$1.69/1 ea
need 1 itemAldi Lime Each$1.69
Aldi$1.69/1 ea$1.69·
Coles$1.80/1 ea$1.80·
Woolworths$2.06/1 ea$2.06
Buy at
Woolworths$2.96

carrots
$1.70/1kg
need 130 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

yellow onions
$0.63/1 ea
need 2 items2 × Onion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

