
Roasted Fall Vegetable Salad with White Beans
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
30-minute roasted vegetable salad with Brussels sprouts, butternut squash, kale, white beans, and dried cranberries. A gorgeous, nourishing, plant-based meal perfect for fall!
Ingredients
- Brussels sprouts — trimmed and halved340 g
- butternut squash — peeled and thinly sliced150 g
- olive oil — 3 tbsp60 ml
- apple cider vinegar — 3 tbsp60 ml
- Dijon mustard2 tsp
- maple syrup — 1 tsp5 ml
- small shallot — minced1 ea
- lacinato kale — chopped90 g
- canned white beans — drained and rinsed425 g
- dried cranberries — chopped20 g
Method
- Preheat the oven to 425 F (218 C) and line a large baking sheet with parchment paper.
- ROASTED VEGGIES: Add Brussels sprouts and butternut squash to the parchment-lined baking sheet and drizzle with oil. Toss to coat, then arrange Brussels sprouts cut side down. Sprinkle evenly with sea salt and black pepper. Roast for 12-15 minutes, until the Brussels sprouts are tender with crispy edges.
- DRESSING: Meanwhile, to a large bowl, add olive oil, apple cider vinegar, Dijon mustard, maple syrup, shallot, salt, and pepper. Whisk to combine.
- KALE & BEANS: Add kale and white beans to the dressing and stir to coat. Set aside to let them soak up the flavors of the dressing.
- When the Brussels sprouts and butternut squash are done roasting, add them to the kale and white beans and toss gently until just combined. Add dried cranberries (or mulberries) and divide between serving bowls. Enjoy!
- Best when fresh — leftover salad is not as vibrant or bright. Not freezer friendly.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $27.43 · 68% spare
$8.77
missing 3 items
Woolworthsyou pay $28.06 · 59% spare
$11.56
missing 3 items · $2.79 more
Colesyou pay $30.44 · 29% spare
$21.55
missing 4 items
$4.39a serve
from $4.39 a serve at Aldi · 7 of 10 ingredients priced
About $8.77 of ingredients used for 2 serves.
$42.23 across 3 shops · all 10 items priced · $0.99 more for bigger packs, 48% spare for later
$8.77
missing 3 items
you'll pay $27.43 · 68% of it spare
$11.56
missing 3 items · $2.79 more
you'll pay $28.06 · 59% of it spare
$21.55
missing 4 items
you'll pay $30.44 · 29% of it spare
Buy at
Aldi$27.43
Brussels sprouts
$4.98/1kg
need 340 gMarket Fare Brussels Sprouts 500g 0.5kg$2.49
Aldi$4.98/1kg$2.49·
Woolworths$5.00/1kg$2.50·
Coles$5.00/1kg$2.50
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
Dijon mustard
$1.21/100g
need 2 tspColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
lacinato kale
$2.99/1 ea
need 90 gAldi Kale Bunch$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$6.90/1 ea$6.90·
WoolworthsN/A
dried cranberries
$17.00/1kg
need 20 gSweet Vine Dried Cranberries 170g 0.17kg$2.89
Aldi$17.00/1kg$2.89·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$6.80

small shallot
$28.00/1kg
need 1 itemDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

canned white beans
$0.53/100g
need 425 g2 × Marco Polo European Foods White Beans 375g$2.00
Woolworths$0.53/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$8.00

butternut squash
$2.13/1L
need 150 gKirks Lemon Squash Soft Drink Multipack Cans 375ml 10 pack$8.00real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$2.13/1L$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A