
Ricotta Meatballs with The Crispy Topping
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
These Ricotta Meatballs are an easy and delicious family favorite! Tender, juicy homemade meatballs with a jar of good marinara and a crispy topping to finish it all off. YUM!
Ingredients
- ground turkey450 g
- full-fat ricotta125 g
- grated Parmesan75 g
- panko breadcrumbs40 g
- garlic powder1 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- Italian seasoning0.5 tsp
- marinara sauce800 g
- olive oil — 2 tsp; plus a drizzle for the pan10 ml
- fresh parsley — chopped10 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Mix the turkey, ricotta, 50 g (1/2 cup) of the Parmesan, 25 g (1/2 cup) of the panko, the garlic powder, salt and Italian seasoning together.
- Roll the mixture into 20-24 small meatballs. Drizzle some olive oil in the bottom of a shallow Dutch oven or oven-safe pan to prevent sticking, and add the meatballs.
- Bake for 20-25 minutes on a middle oven rack. Gently loosen them from the bottom of the pan with a spatula; they should have some nice browning.
- Add the marinara sauce directly to the pan and stir to coat the meatballs.
- Mix the remaining panko and Parmesan with the 2 tsp olive oil and the parsley in a small bowl. Sprinkle over the meatballs and sauce.
- Return to the oven for 5-7 minutes to warm the sauce. Turn on the broiler for the last 2-3 minutes to get the topping golden (watch it so it doesn't burn).
- Serve with a green salad and garlic bread for dunking into the sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Plant-based mince instead of ground turkey
Plant-based mince is softer, so chill the rolled balls for 15 minutes and bake for 15–18 minutes before adding the sauce.
Gluten-free
- 40 g Gluten-free breadcrumbs instead of panko breadcrumbs
Gluten-free crumbs brown faster under the grill, so watch the topping closely in the last 2 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $23.62 · 57% spare
$10.18
missing 3 items
Woolworthsyou pay $31.40 · 37% spare
$19.78
missing 3 items · $9.60 more
Aldiyou pay $21.34 · 69% spare
$6.68
missing 4 items
$3.64a serve
from $3.64 a serve at Coles · 7 of 10 ingredients priced
About $14.56 of ingredients used for 4 serves.
$37.91 across 3 shops · 9 of 10 items priced · $1.39 more for bigger packs, 47% spare for later
$10.18
missing 3 items
you'll pay $23.62 · 57% of it spare
$19.78
missing 3 items · $9.60 more
you'll pay $31.40 · 37% of it spare
$6.68
missing 4 items
you'll pay $21.34 · 69% of it spare
Buy at
Aldi$15.36
full-fat ricotta
$9.04/1kg
need 125 gWestacre Dairy Smooth Ricotta 375g 0.38kg$3.39
Aldi$9.04/1kg$3.39·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
panko breadcrumbs
$1.00/100g
need 40 gWhite Mill Panko Breadcrumbs 200g$1.99closest match
Aldi$1.00/100g$1.99·
Coles$1.15/100g$2.30·
WoolworthsN/A
Italian seasoning
$0.31/10g
need 0.5 tspStonemill Barbecue Seasoning 65g$1.99
Aldi$0.31/10g$1.99·
Woolworths$0.33/10g$6.50·
Coles$0.33/10g$6.50
olive oil
$1.60/100ml
need 10 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Buy at
Coles$10.20

fresh parsley
$2.20/10g
need 10 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
Buy at
Woolworths$12.35

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

marinara sauce
$11.56/1kg
need 800 g2 × Gourmet Chef Marinara Sauce 450g$5.20
Woolworths$11.56/1kg$5.20·
ColesN/A·
AldiN/A
Not priced
- ground turkey · 450 g

