
Red Cabbage Salad
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Crunchy shredded red cabbage with apples, shallots and walnuts in a sweet and tangy apple cider vinaigrette. One bowl, 15 minutes, no cooking.
Ingredients
- apple cider vinegar60 ml
- honey21 g
- dijon mustard1 tsp
- garlic clove — minced1 ea
- extra virgin olive oil120 ml
- red cabbage — cored and shredded1 ea
- shallots — halved and thinly sliced2 ea
- walnuts — roughly chopped100 g
- apples — quartered and thinly sliced360 g
Method
- Make the vinaigrette: in a small bowl, whisk the apple cider vinegar, honey and mustard, then add the garlic. While whisking continuously, drizzle in the olive oil until well emulsified. Season to taste with kosher salt and black pepper.
- In a large mixing bowl, add the cabbage and shallots, pour about half of the vinaigrette over and toss so the cabbage is well coated.
- Add the apples and walnuts and toss again. Taste and adjust the seasoning. Keep any remaining vinaigrette in the fridge for up to 4 days. To make ahead, add the apples and walnuts just before serving so they stay crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 15 ml Maple syrup instead of honey
Whisk the maple syrup into the vinegar and mustard in place of the honey; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $41.66 · 51% spare
$20.25
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $32.24 · 54% spare
$14.80
missing 1 item
Colesyou pay $27.92 · 47% spare
$14.71
missing 2 items
$3.40a serve
$3.40 a serve, cheapest at Woolworths
About $20.39 of ingredients used for 6 serves.
$34.36 across 3 shops · all 9 items priced · $3.69 more for bigger packs, 54% spare for later
$20.25
no items missing
you'll pay $41.66 · 51% of it spare
$14.80
missing 1 item
you'll pay $32.24 · 54% of it spare
$14.71
missing 2 items
you'll pay $27.92 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$20.36
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
dijon mustard
$1.21/100g
need 1 tspColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 120 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Buy at
Woolworths$9.10

honey
$1.05/100g
need 21 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99

red cabbage
$2.10/1 ea
need 1 itemWoolworths Green Cabbage Quarter each$2.10closest match
Woolworths$2.10/1 ea$2.10·
Aldi$3.49/1 ea$3.49·
Coles$4.00/1 ea$4.00

shallots
$28.00/1kg
need 2 itemsDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$4.90

apples
$4.90/1kg
need 360 gColes Apples Mini Pack 1kg$4.90closest match
Coles$4.90/1kg$4.90·
Aldi$5.99/1kg$1.20·
Woolworths$7.87/1kg$5.90