
Pumpkin Cinnamon Scrolls
Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post
Soft, fluffy cinnamon rolls with pumpkin, cinnamon, and icing.
Ingredients
- warm milk120 g
- pumpkin purée — cooled120 g
- instant yeast2.25 tsp
- caster sugar50 g
- egg + 1 egg yolk1 ea
- melted butter — 4 tbsp75 g
- bread flour360 g
- cinnamon — 1 tsp2.5 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- softened butter57 g
- brown sugar142 g
- cinnamon — 1 ½ tbsp15 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ginger0.25 tsp
- salt — a pinch0.4 g
- icing sugar and milk combination1 ea
Method
- Mix the warm milk, yeast and sugar. Sit for 5 minutes. Add the pumpkin, egg, egg yolk and melted butter.
- Add the flour, cinnamon, nutmeg and salt. Knead for 8–10 minutes until soft and slightly sticky. Add a little extra flour if needed.
- Cover and let rise until doubled in size.
- Roll into a rectangle, spread with butter and sprinkle over the cinnamon sugar mixture.
- Roll up, cut into 9 rolls and place in a lined baking dish. Let rise again for 1-1.5 hours.
- Bake at 180°C for 20–25 minutes, or until lightly golden.
- Spread with your favourite icing while warm. I used an icing sugar and milk combination.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $56.35 · 31% spare
$39.01
missing 2 items
WoolworthsBest choiceyou pay $35.25 · 47% spare
$18.63
missing 3 items
Aldiyou pay $36.68 · 49% spare
$18.78
missing 5 items
$4.33a serve
from $4.33 a serve at Coles · 12 of 14 ingredients priced
About $39.01 of ingredients used for 9 serves.
$50.50 across 3 shops · 12 of 14 items priced · $1.86 more for bigger packs, 35% spare for later
$39.01
missing 2 items
you'll pay $56.35 · 31% of it spare
$18.63
missing 3 items
you'll pay $35.25 · 47% of it spare
$18.78
missing 5 items
you'll pay $36.68 · 49% of it spare
Buy at
Aldi$15.35
caster sugar
$0.21/100g
need 50 gWhite Mill Caster Sugar 1kg 1,000g$2.09closest match
Aldi$0.21/100g$2.09·
Woolworths$0.40/100g$2.00·
Coles$0.40/100g$2.00
melted butter
$1.60/100g
need 75 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$2.90/100g$7.25·
Coles$2.90/100g$7.25
cinnamon
$0.58/10g
need 17.5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
softened butter
$1.60/100g
need 57 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
brown sugar
$0.29/100g
need 142 gWhite Mill Brown Sugar 1kg 1,000g$2.89closest match
Aldi$0.29/100g$2.89·
Woolworths$0.50/100g$2.50·
Coles$0.50/100g$2.50
Buy at
Coles$26.80

warm milk
$2.33/1L
need 120 gColes Full Cream Milk 600ml$1.40closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$2.33/1L$1.40·
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Aldi$1.75/1L$1.75

icing sugar and milk combination
$17.00
need 1 itemMaster Lock Brass Combination 30mm 1 pack
Coles$17.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Woolworths$8.35

nutmeg
$0.67/10g
need 2.6 gWoolworths Nutmeg Ground 30g$2.00closest match
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$1.12/10g$2.80·
Aldi$0.66/10g$3.39

salt
$0.02/10g
need 4.9 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

ginger
$0.04/10g
need 0.25 tspKatoomba Ginger 1kg$4.40real special
Woolworths$0.04/10g$4.40·
Aldi$0.12/10g$2.69·
Coles$0.80/100g$8.00
Not priced
- pumpkin purée · 120 g
- egg + 1 egg yolk · 1 item

