
Pumpkin Banana Muffins
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Soft, warmly spiced muffins that combine banana bread and pumpkin bread in one batter.
Ingredients
- all-purpose flour190 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- ground ginger0.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- granulated sugar100 g
- light brown sugar110 g
- olive oil60 ml
- butter — melted and cooled slightly55 g
- eggs — at room temperature2 ea
- ripe bananas — mashed2 ea
- canned pumpkin puree120 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Spray a 12-count muffin tin with non-stick spray.
- In a medium bowl, whisk together the flour, baking soda, cinnamon, ginger, nutmeg and salt. Set aside.
- In a large bowl, combine the granulated sugar, brown sugar, olive oil, butter and eggs. Whisk for about 2 minutes, until smooth and well combined. Add the banana, pumpkin and vanilla and whisk until combined.
- Add the dry ingredients to the wet ingredients and fold together with a spatula until no streaks of flour remain. Fill each muffin cup about ¾ full and bake for 18–20 minutes, until a toothpick inserted in the center comes out clean.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 55 ml Olive oil instead of butter
- 14 g Ground flaxseed instead of eggs
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest it 5 minutes before whisking it in with the oil; bake time is the same.
Dairy-free
- 55 ml Olive oil instead of butter
Nothing changes; whisk the extra oil in with the sugars and eggs.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $45.58 · 69% spare
$14.07
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $42.09 · 86% spare
$5.96
missing 3 items
Colesyou pay $31.94 · 63% spare
$11.73
missing 4 items
$1.00a serve
$1.00 a serve, cheapest at Woolworths
About $11.99 of ingredients used for 12 serves.
$48.24 across 2 shops · all 14 items priced · $7.99 more for bigger packs, 83% spare for later
$14.07
no items missing
you'll pay $45.58 · 69% of it spare
$5.96
missing 3 items
you'll pay $42.09 · 86% of it spare
$11.73
missing 4 items
you'll pay $31.94 · 63% of it spare
Buy at
Woolworths$19.10

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 190 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

light brown sugar
$0.18/100g
need 110 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 120 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$29.14
ground cinnamon
$0.58/10g
need 2.5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
ground ginger
$0.60/10g
need 0.5 tspStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
butter
$1.60/100g
need 55 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.47/100g$4.40·
Woolworths$1.40/100g$4.90
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00


