Prawn, Avocado and Lime Tacos

Recipe from Hannah Medellin · original post

A fresh, no-cook summer topping of diced prawns, tomato, avocado and jalapeño dressed in lime, piled onto toasted or fried tortillas.

Serves 4 20 min
seafoodsummerquick

Ingredients

  • peeled and deveined prawns — diced500 g
  • small red onion — diced1 ea
  • large tomatoes — diced2 ea
  • large avocado — diced1 ea
  • jalapeno — seeds removed, diced1 ea
  • limes — juiced2 ea
  • hot sauce — to taste; 1 tsp5 ml
  • tortillas — flour or corn, toasted or fried8 ea

Method

  1. Dice the prawns and mix them with the red onion, tomatoes, avocado and jalapeño.
  2. Squeeze the lime juice over the mixture, then season with hot sauce and salt to taste.
  3. Serve on toasted or fried tortillas.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Coles

    you pay $34.34 · 18% spare

    $28.13

    missing 1 item

  • WoolworthsBest choice

    you pay $24.51 · 5% spare

    $23.31

    missing 2 items

  • Aldi

    $12.63

    missing 4 items

$7.03a serve

from $7.03 a serve at Coles · 7 of 8 ingredients priced

About $28.13 of ingredients used for 4 serves.

$31.46 across 3 shops · all 8 items priced

Coles

$28.13

missing 1 item

you'll pay $34.34 · 18% of it spare

WoolworthsBest choice

$23.31

missing 2 items

you'll pay $24.51 · 5% of it spare

Aldi

$12.63

missing 4 items

Buy at Aldi$12.63

jalapeno

$4.98/1kg

need 1 itemDeli Originals Green Sliced Jalapenos 480g 0.48kg$2.39 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AldiAldi$4.98/1kg$2.39·WoolworthsWoolworths$0.74/100g$2.50·ColesColes$5.40/1kg$2.70

limes

$16.23/1kg

need 2 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

AldiAldi$16.23/1kg$6.49·WoolworthsWoolworthsN/A·ColesColesN/A

Buy at Woolworths$4.33

small red onion

$0.83/1 ea

need 1 itemOnion Red each$0.83

WoolworthsWoolworths$0.83/1 ea$0.83·ColesColes$7.90/1kg$7.90·AldiAldiN/A

Buy at Coles$14.50

peeled and deveined prawns

$18.33/1kg

need 500 g2 × Kb Tempura Prawns 300g$5.50real special

ColesColes$18.33/1kg$5.50·WoolworthsWoolworths$25.00/1kg$6.50·AldiAldiN/A

hot sauce

$2.36/100ml

need 5 mlFrank's Redhot Original Sauce 148ml$3.50closest match

ColesColes$2.36/100ml$3.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A