
Pissaladière
Recipe from SARAH TODD · original post
Sweet, jammy slow-cooked onions piled onto buttery puff pastry with salty anchovies and olives.
Ingredients
- large brown onions — thinly sliced6 ea
- olive oil — 3 tbsp60 ml
- fresh thyme — plus extra to finish3 sprig
- bay leaves2 ea
- puff pastry — all-butter1 sheets
- canned anchovy fillets45 g
- kalamata olives50 g
Method
- Cook the onions slowly with the olive oil, thyme, bay leaves and a pinch of salt until golden and jammy.
- Pile the onions onto the raw puff pastry, arrange the anchovies in a diamond pattern and pop an olive into each diamond.
- Bake at 200°C for 20–25 minutes until puffed and crispy.
- Finish with fresh thyme and black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 30 g Capers instead of canned anchovy fillets
Scatter the capers over the onions with the olives; baking time is unchanged.
Vegan
- 180 g Vegan puff pastry instead of puff pastry
- 30 g Capers instead of canned anchovy fillets
Scatter the capers over the onions with the olives; baking time is unchanged.
Dairy-free
- 180 g Dairy-free puff pastry instead of puff pastry
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Colesyou pay $35.10 · 32% spare
$23.75
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $21.75 · 46% spare
$11.71
missing 1 item
Aldiyou pay $21.42 · 42% spare
$12.51
missing 1 item · $0.80 more
$6.90a serve
$6.90 a serve, cheapest at Coles
About $27.59 of ingredients used for 4 serves.
$25.38 across 3 shops · all 7 items priced · $1.84 more for bigger packs, 49% spare for later
$23.75
no items missing
you'll pay $35.10 · 32% of it spare
$11.71
missing 1 item
you'll pay $21.75 · 46% of it spare
$12.51
missing 1 item · $0.80 more
you'll pay $21.42 · 42% of it spare
Buy at
Aldi$13.97
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
puff pastry
$0.38/100g
need 1 itemElmsbury Puff Pastry 1kg 1,000g$3.79 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.38/100g$3.79·
Woolworths$0.83/100g$2.50·
Coles$2.93/100g$11.00
kalamata olives
$6.26/1kg
need 50 gDeli Originals Whole Kalamata Olives 350g 0.35kg$2.19closest match
Aldi$6.26/1kg$2.19·
Woolworths$23.00/1kg$2.30·
Coles$0.89/100g$4.00
Buy at
Coles$2.41

fresh thyme
$0.16/10g
need 3 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69

bay leaves
$1.50/10g
need 2 itemsHoyt's Bay Leaves 15g$2.25 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$1.50/10g$2.25·
Woolworths$1.50/10g$2.25·
Aldi$6.48/10g$2.59
Buy at
Woolworths$9.00

large brown onions
$2.50/1kg
need 6 itemsWoolworths Onion Brown Bag 1kg$2.50real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$2.50/1kg$2.50·
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Coles$4.20/1kg$0.84
