
Pillowy Pumpkin Snickerdoodles
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Pillowy soft pumpkin snickerdoodles! Tender and pumpkin-y cookies rolled in pumpkin spice + sugar = fall-filled perfection. Vegan, gluten-free, and just 30 minutes required!
Ingredients
- vegan butter — softened115 g
- coconut sugar120 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- canned pumpkin puree160 g
- gluten-free flour blend105 g
- almond flour135 g
- cornstarch40 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- pumpkin pie spice2.75 tsp
- sea salt — ¼ tsp1.5 g
- cane sugar50 g
Method
- Preheat oven to 350 degrees F (176 C) and line a baking sheet with parchment paper. Set aside.
- In a medium bowl, beat the softened butter, coconut sugar, and vanilla until pale and slightly fluffy. Add the pumpkin purée and beat again until well combined and fluffy.
- Add the remaining ingredients — gluten-free flour, almond flour, cornstarch (or arrowroot), baking powder, pumpkin pie spice, and salt — and beat on low until well combined.
- In a small bowl, make the topping by combining the cane sugar and pumpkin pie spice. Mix to evenly combine. Set nearby.
- Use a cookie scoop (like this one) or a tablespoon to measure out 1 ½ Tbsp amounts of dough to gently roll into balls. The dough will be very soft, so be gentle. Roll in the pumpkin spice/sugar topping and arrange on the parchment-lined baking sheet. Press down gently with the palm of your hand or a glass to flatten slightly.
- Bake cookies for 18-20 minutes, or until slightly spread and fluffy. Transfer cookies to a wire rack and, for best texture, let cool for 10 minutes before enjoying!
- Once cooled, store leftover cookies covered at room temperature for 2-3 days, or in the freezer for 1 month.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $34.55 · 68% spare
$11.12
missing 2 items
Colesyou pay $27.76 · 72% spare
$7.89
missing 5 items
Aldiyou pay $2,078.28 · 1% spare
$2,066.81
missing 5 items
$0.56a serve
from $0.56 a serve at Woolworths · 9 of 11 ingredients priced
About $11.12 of ingredients used for 20 serves.
$33.73 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $0.99 more for bigger packs, 70% spare for later
$11.12
missing 2 items
you'll pay $34.55 · 68% of it spare
$7.89
missing 5 items
you'll pay $27.76 · 72% of it spare
$2,066.81
missing 5 items
you'll pay $2,078.28 · 1% of it spare
Buy at
Woolworths$12.55

coconut sugar
$1.58/100g
need 120 gMacro Unrefined Coconut Sugar 250g$3.95
Woolworths$1.58/100g$3.95·
ColesN/A·
AldiN/A

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 160 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

baking powder
$2.28/100g
need 9 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

cane sugar
$0.18/100g
need 50 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Aldi$13.48
vegan butter
$1.60/100g
need 115 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.75/100g$7.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
gluten-free flour blend
$13.30/1kg
need 105 gBaby Leaf Blend 300g 0.3kg$3.99
Aldi$13.30/1kg$3.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
pumpkin pie spice
$0.17/10g
need 2.75 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
Buy at
Coles$7.70

almond flour
$25.67/1kg
need 135 gWellness Road Australian Almond Flour 300g$7.70closest match
Coles$25.67/1kg$7.70·
Woolworths$30.00/1kg$9.00·
Aldi$1,599.00/100g$15.99
Not priced
- cornstarch · 40 g
