
Persian Love Cake
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A tender almond flour and Greek yogurt cake scented with cardamom, orange and rose water, finished with an orange glaze, pistachios and rose petals.
Ingredients
- all-purpose flour190 g
- almond flour100 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- ground cardamom1.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- granulated sugar200 g
- oranges — zested and juiced2 ea
- olive oil120 ml
- large eggs — at room temperature3 ea
- plain whole milk Greek yogurt180 g
- rose water — 3 ½ tsp; divided18 ml
- powdered sugar180 g
- shelled pistachios — finely chopped40 g
- dried edible rose petals2 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Grease a 23 cm (9-inch) round cake pan and line the bottom with parchment paper.
- In a medium bowl, whisk together the all-purpose flour, almond flour, baking powder, cardamom and salt (reserve a pinch of salt for the glaze).
- In a large bowl, combine the sugar and 2 tablespoons of orange zest. Rub them together with your fingers until the mixture resembles wet sand. Add the olive oil, eggs, Greek yogurt and 1 tablespoon of the rose water, and whisk until smooth.
- Add the dry ingredients to the wet ingredients and gently fold until just combined. Do not overmix.
- Pour the batter into the prepared pan and smooth the top. Bake for 40 minutes, until a toothpick inserted into the center comes out clean.
- Let the cake cool in the pan for 10 minutes, then transfer it to a wire rack to cool completely.
- To make the glaze, whisk together the powdered sugar, 2 tablespoons fresh orange juice, the remaining ½ teaspoon rose water and a pinch of salt until smooth.
- Drizzle the glaze over the cooled cake. Immediately sprinkle with the pistachios, rose petals and more fresh orange zest before the glaze sets.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 180 g Coconut yoghurt instead of plain whole milk Greek yogurt
Whisk the coconut yoghurt into the wet ingredients as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $62.20 · 65% spare
$21.77
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $41.81 · 73% spare
$11.32
missing 5 items
Aldiyou pay $1,541.45 · 1% spare
$1,524.85
missing 6 items
$2.72a serve
from $2.72 a serve at Woolworths · 13 of 14 ingredients priced
About $21.77 of ingredients used for 8 serves.
$62.80 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $9.16 more for bigger packs, 76% spare for later
$21.77
missing 1 item
you'll pay $62.20 · 65% of it spare
$11.32
missing 5 items
you'll pay $41.81 · 73% of it spare
$1,524.85
missing 6 items
you'll pay $1,541.45 · 1% of it spare
Buy at
Woolworths$25.80

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 190 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

baking powder
$2.28/100g
need 6.8 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

ground cardamom
$0.83/10g
need 1.5 tspWoolworths Ground Cardamom 24g$2.00
Woolworths$0.83/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 200 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

powdered sugar
$0.18/100g
need 180 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

shelled pistachios
$6.00/100g
need 40 gPistachio Papi Smooth Spread 200g$12.00
Woolworths$6.00/100g$12.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$27.75

almond flour
$25.67/1kg
need 100 gWellness Road Australian Almond Flour 300g$7.70closest match
Coles$25.67/1kg$7.70·
Woolworths$30.00/1kg$9.00·
Aldi$1,599.00/100g$15.99

plain whole milk Greek yogurt
$0.97/100g
need 180 gChobani Greek Yogurt Natural Light 907g$8.80closest match
Coles$0.97/100g$8.80·
Aldi$0.99/100g$4.99·
Woolworths$2.06/100g$3.30

rose water
$0.74/1L
need 18 mlColes Water 12x600ml 12 pack$5.35closest match
Coles$0.74/1L$5.35·
Aldi$1.65/1L$0.99·
Woolworths$1.20/1L$2.40
Buy at
Aldi$9.25
oranges
$3.49/1kg
need 2 items2 × approx. 0.18kg per piece$0.63
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Coles$2.90/1kg$0.73·
Woolworths$3.90/1kg$3.90
olive oil
$1.60/100ml
need 120 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Not priced
- dried edible rose petals · 2 g
