
Parāoa Parai (Māori Fry Bread)
Recipe from Andy Cooks · original post · full recipe on andy-cooks.com
Parāoa parai goes back to the 19th century, when European settlers brought wheat flour to Māori, and it has been a staple at gatherings and everyday meals ever since. It makes a great side to a good boil up or Hāngī, even on the side of a curry to soak the leftover juices up. It's a very simple dough: flour, yeast, salt, sugar, milk and water.
Ingredients
- plain flour600 g
- instant yeast7 g
- salt — 1 tsp6 g
- sugar12 g
- milk — warmed150 ml
- vegetable oil — for frying2 l
- golden syrup — to serve1 ea
- salted butter — to serve1 ea
Method
- In a large bowl, mix the flour, yeast, salt, and sugar. Make a well in the centre of the flour mixture.
- Gradually add the warm milk and warm water into the centre of the well, mixing until a soft dough forms.
- Knead for about 5–10 minutes until smooth and elastic.
- Cover and let rise in a warm area for 1 hour, or until it has doubled in size.
- Punch down the dough, then reshape it into a tight ball. Lightly oil a workbench then use a rolling pin to flatten the dough into a 1cm thick square, 30cm x 30cm.
- Use a dough divider or large knife to cut the dough into 16 even squares.
- Heat oil in a deep fryer or pot over medium-high heat to 180°C (350°F).
- Fry each piece for 2–3 minutes per side, until golden brown and cooked through.
- Drain on paper towels and serve warm with golden syrup and salted butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 150 ml oat milk instead of milk
- 250 g dairy-free spread instead of salted butter
Warm the oat milk with the water as you would the milk; rising and frying times are unchanged.
Dairy-free
- 150 ml oat milk instead of milk
- 250 g dairy-free spread instead of salted butter
Warm the oat milk with the water as you would the milk; rising and frying times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Colesyou pay $40.50 · 49% spare
$20.83
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $20.69 · 40% spare
$12.50
missing 1 item
Woolworthsyou pay $24.15 · 22% spare
$18.75
missing 1 item · $6.25 more
$1.30a serve
$1.30 a serve, cheapest at Coles
About $20.83 of ingredients used for 16 serves.
$24.17 across 3 shops · all 8 items priced · $0.36 more for bigger packs, 48% spare for later
$20.83
no items missing
you'll pay $40.50 · 49% of it spare
$12.50
missing 1 item
you'll pay $20.69 · 40% of it spare
$18.75
missing 1 item · $6.25 more
you'll pay $24.15 · 22% of it spare
Buy at
Aldi$13.22
milk
$1.75/1L
need 150 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
vegetable oil
$0.27/100ml
need 2 LPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.30/100ml$6.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
golden syrup
$0.50/100g
need 1 itemBrookdale Golden Syrup 400g$1.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.50/100g$1.99·
Woolworths$0.64/100g$5.40·
Coles$1.45/100g$6.60
salted butter
$1.60/100g
need 1 itemPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
Buy at
Coles$9.00

plain flour
$1.20/1kg
need 600 gColes Simply Plain Flour 2kg$2.40closest match
Coles$1.20/1kg$2.40·
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.20/1kg$2.40

instant yeast
$1.71/100g
need 7 gLowan Instant Dried Yeast 280g$4.80
Coles$1.71/100g$4.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

sugar
$0.18/100g
need 12 gColes Simply Australian White Sugar 1kg$1.80closest match
Coles$0.18/100g$1.80·
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Woolworths$1.95

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99