
Orange Roasted Squash Pasta
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Squash, carrot, pepper and cherry tomatoes roast down sweet and sticky, with shallot for depth. Ras el hanout pushes it toward a Moroccan direction, warm rather than smoky. Silken tofu and nutritional yeast turn the whole thing silky without any cream. Radiatori's ridges were basically built to hold onto a sauce like this.
Ingredients
- dried pasta800 g
- butternut squash — cut into small cubes300 g
- carrots — peeled and sliced lengthwise160 g
- orange peppers2 ea
- cherry tomatoes300 g
- shallot — halved1 ea
- garlic bulb1 ea
- ras el hanout4 g
- olive oil15 ml
- silken tofu300 g
- nutritional yeast20 g
Method
- Roast the veg Heat the oven to 220°C fan. Toss the squash, carrot, peppers, tomatoes and onion on one tray with the ras el hanout and olive oil, and sit the garlic bulb among them, cut-side up. Season well. Roast for 30-35 minutes, until the squash is soft through, everything is caught at the edges and the garlic cloves are soft.
- Make the sauce Squeeze the garlic from its skins. Blend the roasted veg with the silken tofu and nutritional yeast until smooth, loosening with oat milk if needed.
- Cook the pasta Cook the pasta in salted boiling water to packet instructions. Drain, keeping a mugful of pasta water.
- Serve Toss the pasta through the sauce over a low heat, loosening with pasta water until every ridge is coated. Serve and enjoy. This sauce makes enough for 8. If you're not feeding a crowd, portion up what's left and freeze it, then reheat gently from frozen with a splash of water until it's back to a simmer.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 800 g Gluten-free pasta instead of dried pasta
Cook the gluten-free pasta just to al dente and loosen the sauce with a little pasta water, as it absorbs more liquid.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $24.40 · 39% spare
$14.92
missing 4 items
Colesyou pay $25.64 · 35% spare
$16.71
missing 4 items · $1.79 more
Aldiyou pay $29.22 · 41% spare
$17.20
missing 5 items
$1.87a serve
from $1.87 a serve at Woolworths · 7 of 11 ingredients priced
About $14.92 of ingredients used for 8 serves.
$41.96 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $2.25 more for bigger packs, 27% spare for later
$14.92
missing 4 items
you'll pay $24.40 · 39% of it spare
$16.71
missing 4 items · $1.79 more
you'll pay $25.64 · 35% of it spare
$17.20
missing 5 items
you'll pay $29.22 · 41% of it spare
Buy at
Coles$16.40

butternut squash
$2.13/1L
need 300 gKirks Lemon Squash Soft Drink Multipack Cans 375ml 10 pack$8.00real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$2.13/1L$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

orange peppers
$0.54/10g
need 2 itemsColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 300 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Coles$6.75/1kg$2.70·
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Aldi$10.76/1kg$2.69

nutritional yeast
$8.57/100g
need 20 gTandaco Dry Yeast 35g$3.00closest match
Coles$8.57/100g$3.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Woolworths$6.80

carrots
$1.70/1kg
need 160 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

shallot
$28.00/1kg
need 1 itemDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$18.76
dried pasta
$0.18/100g
need 800 g2 × Cucina Pasta Spirals 500g$0.89
Aldi$0.18/100g$0.89·
Coles$0.18/100g$0.90·
Woolworths$0.40/100g$2.00
garlic bulb
$8.99
need 1 itemGardenline Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi$8.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Not priced
- ras el hanout · 4 g
