One Pot Tuscan Tomato and Butter Bean Soup

Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com

When you're craving something cozy yet vibrant, this Tuscan Butter Bean Soup is the answer. Filled with rustic herbs, creamy butter beans, sun-dried tomatoes and ribbons of kale, it's simple, nutritious and comforting.

Serves 4 35 min 15g protein
veggielegumesone-pansoupitalian
More from @dishingouthealth

Ingredients

  • extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
  • fresh rosemary1 sprig
  • yellow onion — diced1 ea
  • garlic cloves — minced3 ea
  • tomato paste30 g
  • crushed red pepper flakes1 pinch
  • dried oregano — 1 tsp1 g
  • sun-dried tomatoes — sliced80 g
  • canned butter beans — drained but not rinsed850 g
  • low-sodium vegetable broth950 ml
  • kosher salt — ½ tsp3 g
  • black pepper0.5 tsp
  • lacinato kale — stems removed, chopped1 bunch
  • heavy cream60 ml
  • red wine vinegar — 1 tsp5 ml
  • Parmesan — grated, to serve30 g

Method

  1. Heat oil in a medium-large stock pot or Dutch oven over medium heat. Add rosemary sprig and gently fry in the hot oil for 1 minute. (You’ll remove the rosemary after the soup simmers – let it mingle with the rest of the ingredients until then.) Add onion and cook until translucent, about 5 to 6 minutes.
  2. Add garlic, tomato paste, and red pepper flakes; stir to combine. Cook until the tomato paste turns brick-red and garlic is aromatic, about 2 to 3 minutes. Stir in dried oregano and sun-dried tomatoes; cook 1 more minute.
  3. Add butter beans, broth, salt, and pepper, and increase heat to bring soup to a simmer. Gently simmer, uncovered, until slightly reduced, about 15 minutes. Remove rosemary sprig.
  4. Use an immersion blender to blend about half of the soup OR transfer 2 cups of soup to an upright blender and carefully blend until mostly smooth. Pour blended soup back into pot and add kale and heavy cream. Continue cooking until the kale is wilted and bright green, about 2 to 4 more minutes. Stir in red wine vinegar and season with additional salt and black pepper, if needed.
  5. Ladle soup into bowls and top with freshly grated Parmesan cheese.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    • 60 ml Oat cream instead of heavy cream
    • Leave out the parmesan

    Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.

  • Dairy-free

    • 60 ml Oat cream instead of heavy cream
    • Leave out the parmesan

    Stir in the oat cream off the heat at the end and finish with olive oil instead of parmesan.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $73.25 · 45% spare

    $40.08

    missing 1 item

  • ColesBest choice

    you pay $56.60 · 51% spare

    $27.98

    missing 2 items

  • Aldi

    you pay $32.86 · 50% spare

    $16.48

    missing 5 items

$8.90a serve

from $8.90 a serve at Woolworths · 15 of 16 ingredients priced

About $35.61 of ingredients used for 4 serves.

$63.08 across 3 shops · all 16 items priced · $2.39 more for bigger packs, 51% spare for later

Woolworths

$40.08

missing 1 item

you'll pay $73.25 · 45% of it spare

ColesBest choice

$27.98

missing 2 items

you'll pay $56.60 · 51% of it spare

Aldi

$16.48

missing 5 items

you'll pay $32.86 · 50% of it spare

Buy at Aldi$25.45

Buy at Woolworths$31.23

Buy at Coles$6.40

crushed red pepper flakes

$1.20/100g

need 1 pinchColes I'm Free From Special Flakes 375g$4.50

ColesColes$1.20/100g$4.50·WoolworthsWoolworths$0.37/10g$5.50·AldiAldiN/A

canned butter beans

$2.26/1kg

need 850 g2 × Coles Butter Beans 420g$0.95

ColesColes$2.26/1kg$0.95·WoolworthsWoolworths$3.50/1kg$1.40·AldiAldiN/A