
One Pot Turmeric Chicken and Rice
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Simplify your weeknights with this vibrant One Pot Turmeric Chicken and Rice with sumac-pickled red onions. Healthy, flavorful, and freezer-friendly.
Ingredients
- red onion — very thinly sliced75 g
- red wine vinegar — 2 tbsp40 ml
- ground sumac1 tsp
- kosher salt — 1 ½ tsp; divided9 g
- boneless skinless chicken thighs680 g
- lemon — juiced1 ea
- ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- black pepper0.5 tsp
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- scallions — thinly sliced1 bunch
- garlic cloves — minced4 ea
- fresh ginger — minced15 g
- short-grain white rice300 g
- chicken broth420 ml
- canned light coconut milk400 ml
- fresh cilantro — leaves picked1 bunch
Method
- Prepare Sumac-Pickled Red Onions: Place onions, red wine vinegar, sumac, and 1/4 tsp. salt in a medium bowl. Massage vinegar and sumac into onions and let sit while you prepare the remainder of recipe. Toss every 15 minutes or so to ensure even pickling.
- Prepare Chicken: Place chicken thighs in a large bowl and add lemon juice, turmeric, coriander, 3/4 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Let the chicken marinate at room temperature for 15 to 20 minutes.
- Preheat oven to 375°F (190°C). Heat olive oil in a large oven-safe skillet or Dutch oven with a fitted lid over medium. Once hot, arrange chicken thighs in pan and cook, untouched, for 5 minutes, until golden. Flip, and cook 1 to 2 more minutes. Transfer chicken to a plate. Add scallions, garlic, and ginger to pan; cook 2 minutes, stirring often, until aromatic. Add rice and stir to coat. Let toast for 1 minute. Add broth, coconut milk, and remaining 1/2 tsp. salt; bring mixture to a boil. Arrange chicken overtop, cover, and transfer pan to the oven. Bake for 25 minutes.
- Scatter pickled red onions over chicken, and garnish chicken and rice with cilantro.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
One Pot Turmeric Fish and Rice
- 750 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Do not sear the fish: bake the rice covered for 13 minutes, lay the marinated fish on top, cover and bake for the last 12 minutes.
Vegetarian
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Vegan
One Pot Turmeric Chickpeas and Rice
- 550 g Chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 420 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the searing: toss the chickpeas in the lemon and spice marinade, then stir them into the rice with the broth and bake for the same 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $87.26 · 57% spare
$37.69
missing 3 items
Woolworthsyou pay $60.97 · 54% spare
$27.82
missing 4 items
Aldiyou pay $50.12 · 50% spare
$25.30
missing 6 items
$8.24a serve
from $8.24 a serve at Coles · 14 of 17 ingredients priced
About $41.20 of ingredients used for 5 serves.
$75.53 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $5.18 more for bigger packs, 62% spare for later
$37.69
missing 3 items
you'll pay $87.26 · 57% of it spare
$27.82
missing 4 items
you'll pay $60.97 · 54% of it spare
$25.30
missing 6 items
you'll pay $50.12 · 50% of it spare
Buy at
Aldi$47.63
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 680 gBroad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
ground turmeric
$0.57/10g
need 3.8 gStonemill Turmeric Ground 60g$3.39
Aldi$0.57/10g$3.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.85/10g$2.90
ground coriander
$0.70/10g
need 2.5 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
fresh ginger
$29.99/1kg
need 15 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
chicken broth
$0.94/100ml
need 420 mlChefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
canned light coconut milk
$0.42/100ml
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk Light 400ml$1.69closest match
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Coles$0.43/100ml$1.70·
Woolworths$0.75/100ml$3.00
Buy at
Coles$25.90

red wine vinegar
$0.50/100ml
need 40 mlColes Italian Red Wine Vinegar 500ml$2.50closest match
Coles$0.50/100ml$2.50·
Aldi$0.50/100ml$2.49·
Woolworths$0.50/100ml$2.50
Buy at
Woolworths$2.00

ground sumac
$0.50/10g
need 1 tspWoolworths Sumac Ground 40g$2.00
Woolworths$0.50/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Not priced
- scallions · 1 bunch
- fresh cilantro · 1 bunch


